EğitimGenelGündemManşetRektör Korkmaz’dan Öğrencilere Ara Sınav ve Uygulamalı Dersler Hakkında Açıklama

2 ay ago

MAKÜ’lü öğrencilerin büyük bir merakla beklediği; SINAVLAR VE UYGULAMALI DERSLER NE OLACAK? SORULARINA REKTÖR KORKMAZ CEVAP VERDİ.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz sosyal medya hesabı üzerinden öğrencilerin merakla beklediği 2019-2020 Bahar Dönemi Ara Sınav (Vize) ve Uygulamalı Dersler Hakkında Açıklama yaptı.

Rektör Korkmaz’ın 2019-2020 Bahar Dönemi Ara Sınav (Vize) ve Uygulamalı Dersler Hakkında yaptığı açıklama şöyle;

“1. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Bahar Yarıyılı için önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim öğretim veren bütün akademik birimlerde uygulanacak olan “ara sınav (vize)” uygulaması; öğretim elemanınca verilecek ara sınav ödevi aracılığı ile gerçekleştirilecektir.
2. Eğitim Fakültesi “Öğretmenlik Uygulaması II”, “Rehberlik ve Psikolojik Danışmada Alan Çalışması”, Spor Bilimleri Fakültesi “Öğretmenlik Uygulaması II” ve İlahiyat Fakültesi “Öğretmenlik Uygulaması” derslerinde, öğrenci tarafından hazırlanacak olan “Öğretmenlik Uygulama Dosyası” ders ödevi olarak değerlendirilecektir. Kalan sürenin teorik dersleri, öğretim elamanları ve öğrencilerin birlikte belirleyeceği dijital medya ortamında (UZEM alt yapısı, Skype, Zoom, Google Classroom vb) 09.04.2020 tarihinden itibaren sürdürülecektir.
3. Uygulamalı dersler için;
a) Teorik+Uygulama derslerinin uygulama kısımları ders uygulama projesi şeklinde tamamlanacaktır. Bu proje, vize notu olarak değerlendirilecektir.
b) Sadece uygulamayı içeren uygulama/laboratuvar derslerinde; ders uygulama projesi yaptırılacaktır. Bu proje, vize notu olarak değerlendirilecektir.
c) 3+1, 7+1 ve 6+2 gibi işyerlerinde uygulama yapan akademik birimlerde “İşyeri Uygulaması”, “İş Başında Eğitim” ve “Mesleki Uygulama” derslerinde, öğrenci tarafından İş Yeri Uygulama Raporu (usulü ve şekli Üniversitemiz Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğünce belirlenen) hazırlanacaktır. Bu rapor vize notu olarak değerlendirilecektir.
4. Eğitim Fakültesi, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı, “Öğretmenlik Uygulaması dersinde” öğrenci tarafından hazırlanacak olan “Öğretmenlik Uygulama Dosyası” ders ödevi olarak sayılacaktır. Bu dersin kalan süredeki teorik saatleri; öğretim elamanları ve öğrencilerin birlikte belirleyeceği dijital medya ortamında (UZEM alt yapısı, Skype, Zoom, Google Classroom vb) 09.04.2020 tarihinden itibaren işlenecektir.
5. Pandemi nedeniyle 14.03.2020 tarihinde başlatılamayan Eğitim Fakültesi, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı 09.04.2020 tarihinden itibaren Uzaktan Eğitim Sistemi yöntemiyle senkron şekilde devam edecektir.
6. Veteriner Fakültesinin “Veteriner Hekimliği İntörnlük Programı (VEHİP)” dersinin ara sınav notu değerlendirmesi “bitirme ödevi dersine ait bitirme ödevi” ile birlikte yapılacaktır.
7. Öğrenciler, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı yaz dönemine denk gelen zorunlu veya isteğe bağlı yaz stajlarından muaf tutularak başarılı sayılacaktır.
8. Öğrenciler; vize notlarının değerlendirilebilmesi için “Ara Sınav Ödevi”, “Öğretmenlik Uygulama Dosyası”, “Ders Uygulama Projesi”, “İşyeri Uygulama Raporu” ve “Bitirme Ödevi” olarak ifade edilen dosyaları, Uzaktan Eğitim Sisteminin ödev modülünden veya öğretim elemanlarımızın Üniversitemize ait mail box ( e-posta) hesaplarına akademik takvimde belirtilen tarihe kadar göndereceklerdir. Ancak, herhangi bir nedenle internet imkanına hiç sahip olamayan öğrenciler, hazırladıkları ödevleri/dosyaları/raporları dersin sorumlu öğretim elemanının akademik birim adresine iadeli taahhütlü posta ya da kargo ile de gönderebilirler.
9. Final ve bütünleme sınav yöntemi ve takvimi ileri bir tarihte açıklanacaktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive