1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, Burdur'un Çatalpınar Mevkii'nden başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar birçok sendika ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla coşkulu bir yürüyüşle kutlandı. Yürüyüşün ardından, DİSK Burdur il temsilcisi Barış Özdemir tarafından ortak bir basın açıklaması yapıldı.

WhatsApp Image 2024-05-01 at 13.08.39

Açıklamada, Cumhuriyet'in 2. yüzyılının ilk 1 Mayıs'ında emeğe, adalete ve Cumhuriyete sahip çıkanların onurlu mücadele arkadaşları selamlandı. İşçilerin, emekçilerin ve emeklilerin bu ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturduğu vurgulandı. Ancak, insanca yaşamanın zorlaştığı günlerde olduklarına dikkat çekildi.

Özdemir'in ifadelerine göre, insanca yaşayamamanın nedeni ülkenin kaynaklarının yetersizliği değil, bu kaynakların doğru kullanılmamasıydı. Kaynakların rantçılara, sermayeye, faize değil, işçilere, hekimlere, öğretmenlere, kamu emekçilerine ve emeklilere kullanılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca, zenginleri daha da zengin, yoksulları daha da yoksul yapma düzenine son verilmesi çağrısı yapıldı. İktidardan ve sermayeden bağımsız bir sendikal mücadelenin neferleri olunacağı vurgulandı.

Diğer konfederasyonları da direnmeye çağıran Özdemir, sarayların değil ekmeğin büyümesi gerektiğini vurguladı. Adaletin ve hukukun şart olduğu, anayasanın olmadığı yerde ekmeğin, adaletin, hürriyetin ve cumhuriyetin olmayacağı dile getirildi.

Vali Öksüz Muhtarlarla Bir Araya Geliyor Vali Öksüz Muhtarlarla Bir Araya Geliyor

Son olarak, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak işçi sınıfının haklarını ve geleceğini savunmanın değişmeyen tek tercihleri olduğu belirtildi. Her koşulda emeğin ve işçi sınıfının haklarını savunmaya devam edecekleri vurgulandı ve mücadele eden tüm kesimlerle omuz omuza olacakları ifade edildi.

Editör: Hatice Kübra Savaş