Toplantıda,Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yürütülen arazi ve laboratuvar çalışmalarının sonuç raporu sunuldu. Toplantıya, MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Aydındağ, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Doğal Taş Dairesi Başkanı Mustafa Yıldız, ilgili kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri katıldı.

İlimizin doğal taş üretimindeki önemine vurgu yapan Vali Öksüz, mermer sanayisinin hem ülkeye hem de ilimize önemli ekonomik değer kattığını belirtti. MTA ve MAPEG'e kapsamlı, bilimsel çalışmaları için teşekkür eden Vali Öksüz, mermer atıklarının ekonomiye kazandırılması için çözüm önerileri geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda sunulan projenin sonuç raporuna dayanarak, mermer atıklarının miktarı, konumu ve niteliklerinin hesaplanarak ileride kullanılacak sanayi sektörlerinde bilimsel ve teknik alt yapının hazırlanması amaçlanıyor. Vali Öksüz, ilgili sektör temsilcilerine, bu bilimsel çalışmanın çıktılarından faydalanarak ekonomiye katkı sağlamak için iş birliği yapma çağrısında bulundu. Ayrıca, sürdürülebilir madencilik çabalarının, ekonomik ve çevresel sorunları ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Mermer14Mermer11Mermer10

Kaynak: Valilik Basın