Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü kıyısında Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık için bisiklet turu düzenlendi.

Burdur’da Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelleri ile öğrenciler Salda Gölü kenarında bisiklet sürdü. Sürüş sonrası öğrencilere jandarma tarafından trafik eğitimi verildi.

Burdur’da 3-9 Haziran tarihleri arasında kutlanan Çevre Haftası çeşitli etkinlikler düzenlenerek sona erdi. Salda Gölü kıyısında “Temiz hava için otomobilsiz bir gün” sloganıyla düzenlenen son etkinlikte ise personeller ve öğrenciler, farkındalık oluşturmak amacıyla bisiklet sürdü. Etkinlik sonunda  katılımcılara ikramlar verildi.

Bisiklet turu sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Burdur İl Müdürü Ali Zeren şunları söyledi;

Vefat Eden Eski Belediye Başkanına Büyük Vefa! İşte Yeni İsmi Vefat Eden Eski Belediye Başkanına Büyük Vefa! İşte Yeni İsmi

“Tüm dünyada eş zamanlı olarak kutlanan çevre haftası çerçevesinde Bakanlığımızın belirlediği konsept ile ilimizde de çeşitli etkinliklerle çevre haftasını kutluyoruz. Bu seneki konseptimiz ‘Hepimizin bir Dünyası Var’. Bugün için de trafikte meydana gelen kirliliğe dikkat çekebilme adına bisiklet organizasyonu yaptık. Bizim değer verdiğimiz ülkemizin göz bebeği, dünya mirası Salda Gölü kenarında Valimiz koordinasyonunda oluşturulan yaklaşık 7 kilometrelik bir hatta bisiklet yolunda koruma ve kullanımın güzel örneklerini sergiledik. Yoğun bir katılımla biz bu programı gerçekleştirdik. Korunan bir alanın da kullanılabilir olduğunu dgöstermiş olduk. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam temasını öne çıkardık. Bugün ki etkinliğe yoğun bir katılım oldu. Öğrencilerimiz katıldı. Ben katılan herkese teşekkür ediyorum.

"Salda’yı korumak için herkesin dikkatli davranması gerekiyor"

Bütün vatandaşların alanın korunması gerektiğinin bilincinde olmasını istiyorum. Bu süreçten sonra yakında bayram geliyor. Salda’yı biz korumaya çalışıyoruz. İnsanlarımız fıtraten değer verdikleri şeyleri koruyor. Salda Gölü bizim değer verdiğimiz bir alan. Bugün bizlere miras kalan alanı biz görüyoruz. Güzelliklerini idrak ediyoruz. Bizden sonraki nesillere de ancak koruyarak biz bunları aktarabiliriz. Bayramda gelecek tüm vatandaşları bu güzelliklerden istifade ederken tüm güzelliklerini bir sonraki nesillere aktarması çabası göstermesini temenni ediyorum.

"Daha temiz bir hava için bisiklet kullanalım"

Araçlar nihayetinde fosil yakıtı yakan etmenler ve etrafımızı, doğamızı kirletiyor. Biz burada bir saat de olsa, bir dakika da olsa, bir gün de olsa atmosfere yayılan emisyonları azaltıyoruz. Bu şekilde fırsatlarla birlikte de vatandaşlarımızı araç binmekten alıkoyuyoruz. Bisiklete binme noktasında geliştiriyoruz. Örneklerle gösterebiliyoruz. Bizler bunu tatbik edersek bizden sonraki gelecek nesiller de bunu tatbik edecek. Bu doğal güzellikler bizden sonraki nesillere de aktarılacak.”

Editör: Muhammet Fatih Başcı