Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayındaki maaş artışlarını endişeyle bekliyor. Nisan ayında açıklanan enflasyon verileri son 4 aylık büyüme oranlarını büyük ölçüde belirledi. Haziran enflasyonuyla birlikte 6 aylık artış oranı kesinleşecek, memur maaşları ve emekli maaşları güncellenecek.

Çalışma Hayatı Uzmanı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber'e yaptığı açıklamada, enflasyon farkının 7. dönem toplu sözleşmeye göre hesaplandığını söyledi.

MEMUR VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM VERİLECEK ?

Nisan ayında aylık enflasyon yüzde 3,18 olurken, emekli memur ve memurların 4 aylık zam oranı yüzde 13,56 olarak hesaplandı. Zengin, bu orana mayıs ve haziran aylarında gerçekleşecek TÜFE oranlarının da ekleneceğini söyledi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez TÜFE oranına göre ücretlerinde artış görüyor. Bu oran ilk dört ay için yüzde 18,72 olarak belirlendi ve bu orana Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verileri de eklenecek.

Kemer'de Ölü Yunus Balığı Bulundu! Kemer'de Ölü Yunus Balığı Bulundu!

Temmuz ayı itibarıyla memur ve emekli maaşları enflasyon verilerine göre güncellenmektedir. Yeni artış oranları, ekonomik koşulların yanı sıra milyonlarca insanın bütçesini de doğrudan etkileyecek. Haziran ayında açıklanacak nihai enflasyon verisi bu oranlara son şekli verecek.

Editör: Hatice Kübra Savaş