Rekabet Kurumu'nun Meta Platforms'a yüksek idari para cezası kesmesi ve Threads uygulamasının Türkiye'de erişime kapatılması, dijital rekabetin gündemdeki konularından biri haline geldi.

Rekabet Kurumu, Meta Platforms'a karşı yürüttüğü soruşturma kapsamında günlük 4.8 milyon TL idari para cezası uyguladı. Bu ceza, Instagram ile Threads arasındaki veri aktarım mekanizması nedeniyle oluşabilecek veri birleştirme davranışını engelleme talebine yanıt olarak verildi.

threads-6tqn_cover

Geçici Tedbir Uygulanacak

Kurum, Instagram ve Threads arasındaki veri aktarımıyla ilgili yaşanabilecek sorunları önlemek amacıyla geçici tedbirler uygulanmasına karar verdi. Bu tedbirler, veri birleştirme davranışının engellenmesini hedefliyor.

Adana'da devrilen otomobilde sıkışan sürücüyü itfaiye ekipleri kurtardı Adana'da devrilen otomobilde sıkışan sürücüyü itfaiye ekipleri kurtardı

Threads Erişime Kapatıldı

Rekabet Kurumu'nun taleplerine uymak için, Meta'nın metin tabanlı sosyal medya platformu Threads, 29 Nisan'dan itibaren Türkiye'de erişime kapatıldı. Threads uygulamasına erişmeye çalışan kullanıcılar, ana sayfanın yüklenemediği bir hata ile karşılaşıyor.

Editör: Hatice Kübra Savaş