Burdur MHP İl Başkanı Gültekin Oktay, UEFA'nın Milli futbolcu Merih Demiral'a yönelik soruşturma başlatmasına sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Oktay, "Dün gece Milli Takımımız muhteşem bir zaferle hepimizi gururlandırmıştır. Maçta gollerimizi atan futbolcumuz Merih Demiral, gol sevincinden sonra Türk’ün simgesi olan Bozkurt işareti yaparak sevinmiş ve tüm Türk dünyasının hislerine tercüman olmuştur. Ancak UEFA, Bozkurt işareti yapan Milli futbolcumuz hakkında 'uygunsuz davranışları' sebebiyle soruşturma başlatıldığını duyurmuştur." dedi.

Oktay, UEFA’nın bu eylemini Türk'lüğe ve tüm Türk dünyasına hakaret olarak nitelendirerek, tüm Türk vatandaşlarını bu duruma tepki göstermeye çağırdı. "Bozkurt, herhangi bir siyasi görüşe veya herhangi bir zümreye ait bir simge değildir. Bozkurt Türk’ün, Türklüğün simgesidir." diyen Oktay, federasyonun derhal gerekli girişimleri yapmasını ve bu duruma son verilmesini beklediklerini ifade etti.

İşte Başkan Oktay'ın açıklamasının detayları:

"Dün gece Milli Takımımız muhteşem bir zaferle hepimizi gururlandırmıştır. 
Maçta gollerimizi atan futbolcumuz Merih Demiral gol sevincinden sonra Türk’ün simgesi olan Bozkurt işareti yaparak sevinmiş ve tüm Türk dünyasının hislerine tercüman olmuştur. 
Ancak UEFA, Bozkurt işareti yapan Milli futbolcumuz hakkında “uygunsuz davranışları” sebebiyle soruşturma başlatıldığını duyurmuştur. 

UEFA’nın bu eylemi Türk’lüğe ve tüm Türk dünyasına hakarettir. 

Görüşü her ne olursa olsun tüm Türk vatandaşlarının bu garabete tepki göstermesi gerekmektedir. 

Bozkurt, herhangi bir siyasi görüşe veya herhangi bir zümreye ait bir simge değildir. 

Bozkurt Türk’ün, Türklüğün simgesidir. 

Bugün UEFA’nın yaptığı bu haysiyetsizliğe topyekün ses çıkarılmaz, en üst perdeden gereği yapılmaz ise, yarın bu şerefsiz güruh, İstiklal Marşımıza da, bayrağımıza da “uygunsuz” yakıştırması yapacak gücü kendinde bulacaktır. 

Atalarımızın zamanında bu haysiyet yoksunlarında derin yaralar açtığını,karın ağrılarının da bundan ileri geldiğini biliyoruz. 

Türklerden çok korktuklarını ve her fırsatta kahpece intikam almak istediklerini biliyoruz. 

Ancak Allah’ın kulu Bozkurt işaretine “uygunsuz” yakıştırması yapamaz. 

Federasyonun derhal gerekli girişimleri yapmasını ve bu aptallığa bir son verilmesini bekliyoruz. 

Sıcaklık Artacak! Burdurlular Dikkat! Yanacağız! Sıcaklık Artacak! Burdurlular Dikkat! Yanacağız!

Zoruna giden ne kadar haysiyetsiz varsa tekrar tekrar, göstere göstere Bozkurt işaretimizi her yerde yapacak, her yerde her koşulda Ne Mutlu Türk’üm Diyene!! Diye haykıracağız. 
Saygılarımla. "

Kaynak: Haber Merkezi