Burdur’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Kibyra Antik kentini yılın ilk 11 ayında 18 bin kişi ziyaret etti.

Burdur’un Gölhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kibyra Antik Kenti kazıları sırasında ortaya çıkarılan ve her yıl Mayıs ayında ziyarete Medusa mozaiği bu yıl ziyaretçi akınına uğradı. Medusa Mozaiğini görmek için bu yıl yaklaşık 18 bin kişi Kibyra Antik Kentine geldi.

İklim şartları nedeniyle yıl boyu sergilenemeyen Medusa mozaiği önümüzdeki günlerde ziyarete kapatılacak. Kibyra Kazı Başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Medusa mozaiğinin özellikle yapılış tekniğiyle renkli mermer parçalardan ‘Opus Sectile’ denilen yöntemle oluşturulduğunu ve dünyada bu özelliğiyle tek olma özelliği taşıdığını vurguladı.

Özüdoğru, “Opus Sectile tekniği ile günümüze ulaşan bildiğimiz tek Medusa, Kibyra Odeion’unda. Medusa’yı görmek için talep çok, ziyaretçi sayımız son yıllarda arttı ancak Medusa’nın üzeri koruma amaçlı her yıl belli bir süre kapatılıyor” dedi.

Kibyra Antik Kentinde 2009 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Medusa mozaiği kış şartlarından etkilenmemesi için önümüzdeki günlerde üzeri örtülerek ziyarete kapatılacak.

Kibyra Odeionu; Odeion yapısı, kentin kamu binalarının yer aldığı Merkez Tepe’nin güneybatı köşesinde konumlanmaktadır. Yapının ön kısmında bulunan tabanı mozaik döşeli Odeion Stoası’ndaki yazıtta, yapının Antik Dönemde “Odeion (müzik evi, konser salonu)” olarak adlandırıldığı anlaşılmıştır. Yazıtlarda, Odeion’un önündeki stoanın mozaik zeminin Aurelius Sopatros ve Cladius Theodoros kardeşler tarafından MS 249–254 yılları arasında yaptırıldığı aktarılmaktadır. Odeion, aynı zamanda kent meclisi (bouleuterion); önüne eklenen bir sahne binası (skene) ile üzeri çatıyla kapalı bir tiyatro; ayrıca, Kibyra’nın Roma İmparatorluk Dönemi boyunca Küçük Asya Eyaleti’nin yargı merkezlerinden (conventus) birisi olmasından dolayı, bir mahkeme binası işlevleriyle de kullanılmış olmalıdır. Odeion, iç kısımda 31 oturma sırası ile yaklaşık 2500-3000 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir. Bu haliyle ülkemizde, antik dönem içinde üzeri bir çatı örtüsüyle kapatılmış, en büyük kamu yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Yapının orkestra bölümünün zemininde renkli mermer plakalardan (opus sectile) oluşan Medusa (antikçağda gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan mitolojik figür) betimlemesi yer almaktadır. Yapılış tekniği bakımından, buradaki Medusa figürünün bir benzeri daha henüz bilinmemektedir yani üniktir.