MAKÜ ekibi Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Vekili Müsteşar Muhammet Çelikkaya ile bir araya geldi. Görüşmede, üniversitemizin Kuzey Makedonya’daki planları ve projeleri hakkında bilgi verildi. Müsteşar Çelikkaya, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki çalışmalarına tam destek vereceklerini ifade etti ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.4 10866 2024 07 06 13 18 23 794107

MAKÜ, Kuzey Makedonya'da Kültür ve Eğitim Kurumlarıyla Görüştü

Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kuzey Makedonya ziyareti kapsamında önemli kültür ve eğitim kurumlarıyla bir araya geldi. Rektör Dalgar, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Arif Konak ve Türkiye Maarif Vakfı Kuzey Makedonya Ülke Temsilcisi Mehmet Baran ile yaptığı görüşmelerde, her iki kurumun faaliyetleri hakkında bilgi alarak MAKÜ’nün bu kurumlarla yapabileceği ortak çalışmalar ve projeler üzerine fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Afrim Gashi’yi ziyaret edildi. Gashi’yi meclis başkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik eden Rektör Dalgar, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki temasları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Dalgar, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’lı öğrencilere eğitim imkanı sunmak istediğini ve özellikle hayvancılık alanında yapılabilecek ortak projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Meclis Başkanı Gashi, MAKÜ’nün projelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu çalışmalara her türlü desteği vermekten mutluluk duyacağını belirtti. Ayrıca, Mehmet Akif Ersoy’un Safahat eserinin Üsküp’te Logos A yayınevi tarafından yayımlanan baskısının redaksiyonunu yaptığını ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile görüşmesinin kendisi için özel bir anlam taşıdığını dile getirdi.

Kuzey Makedonya ziyareti sırasında Başbakan 1. Yardımcısı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı İzet Mexhiti ile görüşmeler gerçekleşti. Rektör Dalgar, Mexhiti’ye yeni görevinde başarılar dileyerek MAKÜ’nün Kuzey Makedonya hükümeti ve üniversiteleriyle gerçekleştirmek istediği iş birliği projeleri hakkında bilgi verdi.4 10866 2024 07 06 13 18 23 794274

 Başbakan 1. Yardımcısı Mexhiti, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek MAKÜ’ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Ayrıca, Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı olarak atanan VLEN Koalisyonu Başkanı Dr. Arben Taravari ile de görüşen Rektör Dalgar, Dr. Taravari’ye yeni görevinde başarılar dileyerek tebriklerini iletti. Görüşmede, Kuzey Makedonya’daki sağlık liselerinden mezun öğrencilerin MAKÜ’nün sağlık fakültelerinde eğitim alması ve ağız ve diş sağlığı, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi alanlarda sağlık turizmi konularında iş birliği imkanları ele alındı. Dr. Taravari, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile sağlık alanında iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ve bu konuda gerekli çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.4 10866 2024 07 06 13 18 23 793942

MAKÜ, Kuzey Makedonya’da Yeni Akademik İşbirliklerine İmza Attı

Kuzey Makedonya ziyaretinde Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas’ı Meclis binasındaki odasında bir ziyaret gerçekleşti. Görüşmede, Rektör Dalgar MAKÜ’nün çalışmaları hakkında bilgi verirken, Dr. İlyas’tan Kuzey Makedonya’daki Türk nüfusu hakkında bilgiler aldı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Dr. İlyas, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki projelerine destek vereceklerini belirtti.

Rektör Dalgar ayrıca, Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki’yi ziyaret etti. Görüşmede, Studeniçan gençlerinin üniversite eğitimlerinde MAKÜ’yü tercih etmeleri konusundaki isteklerini dile getirdi. Başkan Sadiki ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcilerine MAKÜ ve uluslararası öğrenci başvuruları hakkında bilgi verdi.

Tetova Devlet Üniversitesi’ne gerçekleştirilen ziyarette, Rektör Prof. Dr. Jusuf Zejneli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Salajdin Salihi ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Hatibe Deari ile bir araya gelindi. İki üniversite arasında Erasmus anlaşması yapılması ve karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerin geliştirilmesi temennisinde bulundu. Ziyaretin sonunda MAKÜ ve Tetova Devlet Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Burdur'da 15 Temmuz şehidi mezarı başında anıldı Burdur'da 15 Temmuz şehidi mezarı başında anıldı

Kuzey Makedonya temasları sırasında Rektör Dalgar, Gostivar’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can ve Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Seyhan Murtezan İbrahimi ile de görüştü. Her iki üniversite ile de ikili iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Kaynak: MAKÜ BASIN