Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ile Özbekistan Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü arasında akademik iş birliği anlaşması yapıldı.

Çevrimiçi şekilde yapılan iş birliği toplantısına MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. İlhomjon Tohtasinov, Doğu Dilleri Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Dilşod Jurayev, MAKÜ Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü Türk Dili Bölümünden Prof. Dr. Dursun Köse ve Öğr. Gör. Bayram Bilir katıldı.

Toplantıda söz alan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, kadim eğitim yurtlarından olan Ata yurt Semerkant şehrinden bir üniversiteyle iş birliği yapmış olmaktan mutlu olduklarını söyleyerek, yapılan anlaşmanın her iki kardeş ülke arasındaki bağları güçlendireceğini ve bu iş birliği anlaşmasında yer aldıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak uluslararasılaşmaya önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Adem Korkmaz yapılan bu anlaşma çerçevesinde üzerlerine düşen vazifeleri emin adımlarla yerine getireceklerini vurguladı.

Toplantı Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. İlhomjon Tohtasinov’un Enstitü hakkında vermiş olduğu genel bilgilerle devam etti. Türkiye’nin eğitim-öğretim alanlarındaki başarılarını imrenerek takip ettiklerini dile getiren Prof. Dr. İlhomjon Tohtasinov, Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü’nde Türk dilinin ikinci yabancı dil olarak okutulduğunu, 211 öğrencinin Türk dilini öğrenmeye devam ettiğini ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren Türk diline verdikleri önem ve öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda Türk dilini birincil yabancı dil olarak okutmak istediklerini belirtti. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurgulayan Prof. Dr. İlhomjon Tohtasinov ortak sempozyum ve değişim programlarıyla bu tecrübenin Semerkant Devlet Yabancı Diller Enstitüsü’nün kalitesini artacağını dile getirdi.

Toplantı her iki rektörün anlaşma metinini imzalamalarıyla sona erdi.