Bilindiği gibi; ‘İSTİKLÂL MARŞI ve MEHMET AKİF’ sevgisi daha farklı, özeldir. Milli Şair Akif‘in birinci TBMM’de Burdur Mebusu olması, Akif-Burdur ilişkisi, İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yıl etkinliklerinde Burdur’da yine farklılıklara sahne oldu.

Akif’in adına taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) yıl boyunca düzenlediği Akif etkinliklerinin yanı sıra Burdur Valiliği de Vali Ali Arslantaş örnek bir kültür hizmeti gerçekleştirdi. Milli Şair’in İstiklâl Marşı hariç bütün şiirlerinin yer aldığı, Türk Edebiyatının seçkin baş yapıtlarından biri olan ‘SAFAHAT’ın prestij baskısı 100. yıl heyecanına ortak oldu

Burdur Valiliği, 2021 Mahmet Akif ve İstiklâl Marşı Yılı dolayısıyla Akif’in şiirlerinin yer aldığı Safahat kitabını bastırdı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, “TBMM 1’inci Dönem Burdur Mebusu olan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme alarak kahraman ordumuza ithaf ettiği İstiklâl Maşrımız TBMM’de 12 Mart 1921günü yapılan oturumda sevinç ve coşkuyla karşılanmıştır. İstiklâl Marşımızın kabulünün 100’üncü yılı nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın REcep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılı ‘Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı Yılı’ olarak kabul edildi. Bu kapsamda ilimizde yapılan bir kısım faaliyetlere ilave olarak Valiliğimizce Safahat kitabı bastırıldı” dedi.

Safahat kitabı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi başta olmak üzere TBMM Başkanı’na, 80 İl Valisi, 51 İl Genel Meclisi Başkanlarına, Ülkemizde bulunan bütün Üniversiteler ve TBMM Kütüphanesi ile Arşiv Hizmetleri Başkanlığı’na, Kentteki tüm protokol mensuplarına, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarına, Kaymakamlara, Kamu Kurum ve Kuruluşları, STK’lar ve okullara dağıtıldı.