CHP Burdur Milletvekili Göker, TBMM Genel Kurulu’nda vatandaş ve esnafın yaşadığı şeker sıkıntısına çözüm önerisini paylaştı. Göker, ”Şeker Fabrikalarının önünde doğrudan satış noktası kurulsun” dedi.

CHP Burdur Milletvekili TBMM İdari Amiri Mehmet Göker, TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı.

Göker, yaşanılan şeker sıkıntısına değinerek Ticaret Bakanlığı’na ”burada göstermelik bir iş mi yapıyorsunuz?” dedi. Ticaret Bakanlığınının şeker fabrikalarının durum tespiti için müfettiş görevlendirildiğini söyleyen Göker, ” Şimdi, burada sormamız gereken soru şu: Şeker fabrikalarındaki, depolardaki durumu siz bilgisayarlarınızda görmüyor musunuz? Eğer görüyorsanız bu gönderdiğiniz müfettişler tamamen vatandaşın tepkisini ya da toplumsal tepkiyi azaltmak adına mı? Yani burada göstermelik bir iş mi yapıyorsunuz? Bu yaşanan fiyatı kimse karaborsaya bağlamasın çünkü tamamen devlet eliyle yapılan özelleştirmelerin neticesinde devlet eliyle yaşanan bir karaborsa var” dedi.

BURDUR’DAN 2 TIR DOLUSU ŞEKER NAKLEDİLDİ

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur esnafının şeker sıkıntısı çekerken hafta sonu Burdur’dan 2 tır dolusu şekerin şehir dışına nakledildiğini söyledi. Göker, ”Bakın, hafta sonu memleketim Burdur’daydım, kendi gözlerimle şahit oldum. 2 tır dolusu şeker -firmanın ismini burada vermeyeceğim- Burdur dışına nakledildi. Peki, Burdur esnafı ne yapıyordu? 3-5 kişi gidip şu marketten, bu marketten 5’er kiloluk şeker toplayıp kendi imalatını sürdürmeye çalışıyordu. Buradan yine aynı şeyi söylüyorum: Eskişehir’de de gittik, baktık; Burdur’daki şeker fabrikalarına da baktık; depolar ağzına kadar dolu. Peki, niye satmıyorsunuz bunu vatandaşa? Bu mağduriyeti üreticiye, vatandaşa niye yaşatıyorsunuz” şeklinde konuştu.

ŞEKER FABRİKALARININ ÖNÜNE DOĞRUDAN SATIŞ MAĞAZASI KURUN

Şeker sıkınıtısının sonlanabilmesi adına çözüm önerisini paylaşan Milletvekili Göker, ”Buradan gelinecek noktada çözüm önerisi de çok basit. Şeker fabrikalarının önüne açacağınız satış mağazası ofisleriyle vatandaşa, üreticiye ve esnafa doğrudan satış yolu sağlayabilirsiniz. Olay, dönen tezgâh şu: Şeker fabrikasından 270’e, 280’e aldığı şekeri tırından indirmeden 420 liraya satıyor, net kâr. Haberiniz var mı yok mu bilmiyorum ama sektörün içindekiler ciddi anlamda sıkıntı çektiklerini ifade ediyor” dedi.

ÇİFTÇİNİN YILLARDIR ÖDEMEDİĞİNİZ DESTEKLEMESİNİ ÖDEYİN

Göker, TBMM Genel Kurulu’nda Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın ”Deliler gibi dağı taşı ekin” sözlerini cevapladı. Göker, ”Bu cümledeki tek doğru şey “deli” lafı. Şu pahalılıkta, bu mazot pahalılığında, bu gübre pahalılığında üreticinin bu kadar mağduriyet yaşadığı bir dönemde ekim, dikim yapmak gerçekten deliliktir. Eğer bu önerinizde samimiyseniz çiftçinin yıllardır ödemediğiniz 211 milyar liralık desteklemesini ödeyin, samimiyetinize biz de inanalım” dedi. Göker’in cümlelerinin ardından CHP sıralarından alkışlar yükseldi.

CİDDİ BİR HATA YAPIYORSUNUZ

Göker açıklamasının devamında, ”Bakın, bilmediğiniz bir şey var, önümüz Ramazan ve geçen sene ramazan ayında bir traktörün deposu 780 liraya doluyordu. Şimdi, bugün itibarıyla traktörün deposu 2850 liraya doluyor. Haberiniz var mı? Bu fiyatlarla çiftçi nasıl ekim yapacak? Gerçekten mümkün değil. Az önce söylediğim gibi, cümlenin tek öznesi var, o da delilik. Evet, getirdiğiniz Türkiye’nin koşullarında… Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden 1’iyken şu anda savaşan 2 ülkenin getirdiği sıkıntıyla birlikte nihayet aklınıza geldi “Türk çiftçisini nasıl kurtarırız?” yoluna geçtiniz ama burada da ciddi bir hata yapıyorsunuz. Özellikle, süt fiyatlarını güncellediniz ama günümüz fiyatlarında 1 kilo sütle yaklaşık 0,8 kilogram yem alınabiliyor, bu derhâl 1’e 1,5 endeksine çekilmeli. Süt üreticisinin kesime gönderdiği hayvanlar korunmalıdır” şeklinde konuştu.

Göker’in TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşması CHP ve İYİ Parti sıralarından alkışlandı.