İspanya, Norveç ve İrlanda, 28 Mayıs tarihinde Filistin'i bir devlet olarak tanıyacaklarını dünyaya duyurdu. Filistin’i devlet olarak tanımak sembolik bir jest olarak görülse de sınırların nasıl ve başkentin nerede olacağı gibi bazı somut açıları da bulunmasından ötürü önem teşkil ediyor. Peki, Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkeler hangileri?

TÜRKİYE TANIYAN İLK ÜLKELERDEN OLDU

15 Kasım 1988'de, birinci İntifada'nın ilk yıllarında, Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Filistin'i başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet olarak ilan etti.

Bunu sürgünde olduğu Cezayir'den yaptı ve Cezayir Filistin'i resmen tanıyan ilk ülke oldu.

Filistin'i tanıyan Avrupa ülkelerinin çoğu, bunu eski Sovyet blokunun bir parçası olarak yaptı.

Türkiye de Filistin'i tanıyan ilk ülkelerden oldu.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile 1975 yılından itibaren resmi ilişkilerini sürdüren Türkiye, 15 Kasım 1988'de sürgünde ilan edilen Filistin Devleti'ni ilk gün tanıyan ülkeler arasında yer almıştır.

Thumbs B C 0Cff8A67D7D1781B8Ad830B021F272Cb

FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIYAN ÜLKELER

1988'de Filistin'i şu ülkeler tanıdı:

Cezayir, Bahreyn, Endonezya, Irak, Kuveyt, Libya, Malezya, Moritanya, Fas, Somali, Tunus, Türkiye, Yemen, Afganistan, Bangladeş, Küba, Ürdün, Madagaskar, Malta, Nikaragua, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan, Zambiya, Arnavutluk, Brunei, Cibuti, Mauritius, Sudan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Mısır, Gambiya, Hindistan, Nijerya, Seyşeller, Sri Lanka, Namibya, Rusya, Belarus, Ukrayna, Vietnam, Çin, Burkina Faso, Komorlar, Gine, Gine-Bissau, Kamboçya, Mali, Moğolistan, Senegal, Macaristan, Cape Verde, Kuzey Kore, Nijer, Romanya, Tanzanya, Bulgaristan, Maldivler, Gana, Togo, Zimbabve, Çad, Laos, Sierra Leone, Uganda, Kongo Cumhuriyeti, Angola, Mozambik, Sao Tome ve Principe, Gabon, Umman, Polonya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Botsvana, Nepal, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Butan, Batı Sahra.

1989'dan 1999'a kadar Filistin'i tanıyan ülkeler ise şu şekilde:

Malavi, Güney Afrika, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Papua Yeni Gine, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Bosna Hersek, Esvatini, Ruanda, Etiyopya, İran, Benin, Kenya, Ekvator Yeni Ginesi, Vanatu, Filipinler.

2000'den 2010'a kadar çoğunluğu Latin Amerika'dan 12 ülke de Filistin'i devlet olarak tanıdı.

Bu ülkeler listesinde;

Brezilya, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Lübnan, Fildişi Sahili, Karadağ, Paraguay, Doğu Timor yer aldı.

2011 yılına gelindiğinde, Filistin tam üyelik için kampanya yürütmesine rağmen BM'ye katılamadı.

Evde Bakım Yardımında Ödeme Müjdesi Verildi Evde Bakım Yardımında Ödeme Müjdesi Verildi

Ancak UNESCO, Filistinlilere BM kültür ajansında tam üyelik verdi ve bu, ABD'nin kurumu feshetmesine yol açtı.

2012 yılında BM Genel Kurulu, Filistin'in statüsünün “üye olmayan gözlemci devlet” olarak değiştirilmesi lehinde oy kullandı ve 2015 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi Filistin'i taraf olarak tanıdı.

2014 yılında İsveç, Batı Avrupa'da Filistin'i tanıyan ilk ülke oldu.

2011'den bu yana Filistin devletini tanıyan ülkeler ve yönetimler listesi şöyle şekillendi:

Meksika, Saint Kitts and Nevis, Kolombiya, Saint Lucia, İsveç, Guatemala, Haiti, Vatikan, Tayland, Şili, Guyana, Peru, Suriname, Uruguay, Lesotho, Güney Sudan, Suriye, Liberya, El alvador, Honduras, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Dominika, Antigua and Barbuda, Grenada, İzlanda.

Bu yıl ise Filistin'i tanıyan ülkeler arasında Bahamalar, Trinidad ve Tobago, Jamaika ve Barbados da yerini aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ