Türkiye'de memur ve emekli maaşlarını belirleyecek olan enflasyon rakamları açıklandı. Tüm Emekliler Derneği Burdur Şube Başkanı Mahmut Kalkan açıklanan rakamlara tepki gösterdi. Kalkan,

Burdur Heyetinden CHP Genel Başkanı Özel'e Ziyaret Burdur Heyetinden CHP Genel Başkanı Özel'e Ziyaret

“Emeklilerimizin fabrika ayarlarıyla oynadılar, emeklilerimizi çok üzdüler. Emekli bayramlarda torunlarına harçlık veremez hale geldi. Emeklilerimiz maalesef kısıtlı şartlarda yaşıyor. Gerçekten emeklilerimizin yaşadığı bu üzücü durumun bir an önce giderilmesini talep ediyoruz.”

dedi. 

Tüm Emekliler Derneği Burdur Şube Başkanı Mahmut Kalkan, 2024 yılı ilk 6 aylık enflasyon oranlarına göre emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösterdi. 

Kalkan açıklamasında şunları söyledi;

“Emekli bayramlarda torunlarına harçlık veremez hale geldi”

“Tüm Emekliler Derneği Burdur Şube Başkanlığı olarak emeklilere verilecek zam yakın takibimizdeydi. Maalesef açıklanan zam 16 milyon emeklimizi memnun etmemiştir. Elektriğe gelen yüzde 38’lik zam başta olmak üzere diğer zamlar en düşük emekli maaşı alan 10 bin lira seviyelerinde maaş alan emeklilerimiz çok zor şartlarda yaşamaktadırlar. Hele hele bizim gibi küçük şehirlerde yaşam biraz daha kolay olabilir ama büyükşehirlerimizde yaşam daha da zorlaşmaktadır. Ev kiralarının 10 bin liradan başladığı büyükşehirlerde gerçekten bunları düşünmek bile istemiyoruz ama yaşam şartları git gide zorlaşmaktadır. Emekli bayramlarda torunlarına harçlık veremez hale geldi. Emeklilerimiz maalesef kısıtlı şartlarda yaşıyor. Bir de gerçekten emeklilerin fabrika ayarlarıyla oynandı. Emeklilerimizi çok üzdüler. Ulaşım vesaire gibi kargo gibi indirim haberleri çıktı. Örneğin bayram öncesi emeklilerimize ulaşımda yüzde 20 gibi bir indirim müjdesi duyuruldu, indirim yapıldığı söylendi. Ama hiçbir firma uygulamadı. Firmalara sorduğumuz zaman da emeklilerimizin bir yerden bir yere seyahat ederken mesela İstanbul’dan Trabzon’a gidecek bir emekli yolcumuz kişi başı bin liraysa yüzde 20 indirimli 800 lira bilet kesilmesini istedi. Otobüs firmaları bunu devletin karşılamasını istedi. Mazot zamlarının çok fazla olduğunu ve zamlarla baş edemediklerini söylediler ve bu talebi karşılayamadıklarını belirttiler. Bu yönden de emeklilerimiz zor durumda bırakıldı. Halbuki hükümetimiz 2024 yılını emekli yılı ilan etmişti. Biz güzel neticeler, güzel sonuçlar almak istiyorduk, en düşük emekli taban maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiği talebimiz devam etmektedir. Kademeli olarak gün sayısına göre emeklilerimizin yeniden maaşlarının yapılandırılmasını istiyoruz. İntibak yasasının bir an önce ivedi bir şekilde çıkarılmasını istiyoruz. Bu haklı isteklerimizin, taleplerimizin her zaman takipçisi olacağız, peşini de bırakmayacağız. 

“Emeklilerimiz perişan, mağdur durumda”

"Yalnız emeklilerden isteğimiz; Türkiye genelinde 16 milyon gibi emekli sayısına sahibiz. Bu rakamı eşlerle birlikte düşündüğümüz zaman 30-32 milyon gibi bir sayıya tekabül ediyor. Bugün Türkiye’de seçmen sayısının yüzde 50’sine hitap eder. Son yerel seçimlerde de emeklilerimiz çok üzüldüğü için kimisi sandığa gitmeyerek kimisi de giderek pusulaya emekliyim yazıp geçersiz oy attı. Kimisi de farklı oylar kullanarak tepkisini gösterdi. Yaklaşık yüzde 15’e yakın seçmen oy kullanmadı. Bunun nedeni de gerçekten ekonomik şartlar ve emeklilerimizin yaşadığı mağduriyetler. Biz bu mağduriyetlerin en kısa zaman da giderilmesini istiyoruz. 2024 yılı emekli yılı ilan edildi ama ben bu ilanı talihsiz bir ilan olarak görüyorum. Emeklilerimiz her gün gazetelerden, televizyonlardan haber takip ederek maaşlarına iyileştirme bekliyor. Özellikle şu son temmuz zamlarında seyyanen zam da bekliyorduk. Yani en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilmesini istiyorduk. Maalesef hayal kırıklığına uğradık. Hakikaten emeklilerimiz perişan, mağdur. Dediğim gibi torununa harçlık veremeyecek duruma geldi. Bu sıkıntıların bir an evvel giderilmesini istiyoruz. "

“Emeklilerimiz Türkiye’nin omurgası ve sigortasıdır”

"Ayrıca emeklilerimizi bizim gibi Tüm Emekliler Derneği gibi derneklere STK’lara üye olmaya davet ediyoruz. Birlikte güç olmalıyız, gücümüzü göstermeliyiz, sendikalaşmalıyız. Emeklilerimizin sendikal hakları olmalı. Eğer sendikalaşabilirsek memur ve işçi sendikaları gibi masa başında söz sahibi olacağımızı düşünüyoruz. Çünkü bizi dernek olarak hiç dikkate almıyorlar. Biz inşallah arkamızda bu gücü bulursak yani Türkiye genelinde bizim gibi şubelere, emekli derneklerine, emeklilerimiz sahip çıkarsa biz de daha güçlü bir şekilde arkalarında dururuz. Biz ayrıca şubeler olarak faaliyetler yapıyoruz. Kültür turları düzenliyoruz. Tekstil, giyim, konaklama, turizm, gıda sektörlerinde indirim anlaşmaları yapıyoruz. Bu şekilde emeklimizin ihtiyaçlarını görmeye, onlara destek olmaya çalışıyoruz. Gerçekten emeklilerimiz, emekli derneklerine sahip çıkar, arkalarında dururlarsa hem sendikal konuda hem de ses getirme konusunda güçlü olacağımızı düşünüyoruz. Emeklilerimiz 60-70 yaşından sonra sokağa dökülüp, propaganda, farklı uygulamalar yapacak insanlar değil. Emeklilerimiz Türkiye’nin omurgası ve sigortasıdır. Bunu kimse yok sayamaz. Emeklilere sahip çıkılmasını istiyoruz. Gerçekten emeklilerimizin yaşadığı bu üzücü durumun bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Ama peşini de bırakmayacağız.”

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI