BURDUR’un Ağlasun İlçesi’nde 1100 rakımlı Akdağ yaylasında ailesiyle birlikte yaşayan ve Çoban Ressam olarak tanınan Büşra Öğüt “doğadaki sanatı gördükçe ona hayran olup üstüne birşeyler katmak istiyorsunuz” dedi.

İlkokul yıllarından bu yana bulduğu her yere resim yapan Büşra Öğüt Açıköğretim Lisesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü kazandı. Bu yıl dördüncü sınıfa geçen Büşra Öğüt Üniversite eğitiminin kendisine hem duygusal, hemde teknik açısından çok fazla şey kattığını söyledi.

Öğüt “Grafik Tasarım Bölümü dördüncü sınıfa geçtim. Doğada bulduğum şeylerle birşeyler üretmek beni çok mutlu ediyor. Özgür hissettiriyor kendimi. Bu yüzden doğada bulduğum materyallerle taşların, ağaçların üzerine çizimler yapıyorum. Bu şekilde birşeyler ortaya koymaya çalışıyorum” dedi.

Pandemi döneminde okulların tatil olması endeniyle evine döndüğünü anlatan Öğüt “burada hem aileme yardım ediyorum, hem çalışmalarımı devam ettiriyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Doğada çalışmak, içinde bulunduğun doğayı tanımaktan kaynaklanıyor aslında. O’nu tanımaya duyduğunuz istekten kaynaklanıyor ve doğadaki sanatı gördükçe ona hayran olup üstüne birşeyler katmak istiyorsunuz. Bir şekilde doğaya iz bırakıyorsunuz” dedi.

Çocukluğumdan beri resim çizdiğini anlatan Öğüt “kendimi bildim bileli resim yapıyorum. Güzel Santlar Fakültesine gittikten sonra da bana katkısı olduğunu düşünüyorum. Hem farklı şeyler görme, hem kendimi geliştirme açısından. Buraya gelip burada resim yaptığımda da bu farkı görebiliyorum. Üniversite eğitiminin bana hem duygusal, hem de teknik açısından çok fazla şey kattığını düşünüyorum. Bunların çalışmalarıma yansıdığını görüyorum” ifadelerini kullandı.