31 mart 2024 mahalli idareler seçimlerinde geri sayım süreci işlerken, son haftaya girilirken, ‘seçmen davranışları, oy verme eğilimleri’ üzerine yapılan araştırmalar, uzman görüşleri, akademisyenlerin çalışmaları medyada öne çıkan haberlerden biri olmaya başladı.

Siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar yürüten Burdurlu hemşehrimiz Sibel Çalışkan Ercan’ın, ‘kararsız seçmen ve vaatler üzerine’ yaptığı tespitler, medyada geniş yer buluyor.

İstanbul Arel Üniversitesi’nde öğretim üyesi Burdurlu akademisyen Sibel Çalışkan Ercan’ın, Mart 2024 yerel seçimlerinde kararsız seçmen için yetersiz kaldığına, seçmeni etkileyemediğine dair görüşlerini TGRT Haber’de dile getirirken, haber ajansları, pek çok medya kuruluşu, internet siteleri, Sibel Çalışkan Ercan’ın değerlendirmelerini haberleştirdi.

Arel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sibel Çalışkan Ercan, ‘kararsız seçmen gerçeğine’ işaret ediyor.  ‘Kararsız seçmenler ve depremzedelerin yerel seçimlerde önemli rol oynayacağını’ ifade eden  Ercan, belediye başkan adaylarının kentin sorunlarına odaklanması gerektiğini vurguladı.

31 mart 2024 yerel seçimlerine sayılı günler kala belediye başkan adayları sahalarda hızlarını artırarak çalışmalarını sürdürüyor. Birçok belediye başkan adayı mega projeleri ile seçmenden oy isterken, seçmenin adaylar tarafından sunulan vaat ve projelere karşı tepkisi ise, en çok merak edilen hususların başında geliyor.

Vaatlerin kararsız seçmene etkisi ile ilgili çalışmalar yapan Sibel Çalışkan Ercan, seçimlerde kararsız ve genç seçmenin sonuçları önemli derecede etkileyeceğini belirtirken, gençlerin son günlerde gündeme gelen siyasi tartışmalardan rahatsız olduğunu, özellikle istihdam anlamında izlenecek politikaların gençler tarafından daha çok önemsendiğine dikkat çekti.

secimler

“Gençlerimiz şu an kararsızlar”

Ercan;

“Önemli bir seçmen profiline dikkat çekmek istiyorum. Kararsız seçmenler. Kararsız seçmenlerin şu anda olumlu ya da olumsuz yaklaşacakları belli değil. Bu kararsız seçmenlerin içerisinde de belli bir kitle var; genç kitle. Gençlerimiz şu an kararsızlar. Gençlerimiz bu siyasi olaylardan rahatsızlık duyuyorlar. Umut verici; politikalar anlamında, istihdam anlamında izleyecek politikaları önemsiyorlar.

Bir diğer önemli kesim ise depremzedeler. Biliyorsunuz 6 Şubat 2023 tarihinde büyük bir deprem yaşadılar ve bu durumdan muzdaripler. Sağlam binalarda yaşamak istiyorlar.

Bu tüm insanların hakkı. Depremzedeler korunaklı sağlam binalar istiyorlar. Daha umut verici kentlerde yaşamak istiyorlar. Bunun içinde partilerin uyguladığı politikalar çok önemli. O nedenle benim önerim bu vaatler gençleri de düşünerek, depremzedeleri de düşünerek bu hassasiyet çerçevesinde gerçekleşirse çok daha güzel ilerler”

şeklinde konuştu.

vaatler-kararsiz-secmen-icin-y_1710844428_XMFgmc

“Vaatler kararsız seçmen için yetersiz kalıyor! Vaatler arasında çok eksikler var..”

Başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlerde de  özellikle deprem riskinin gündemde tutulması gerektiğini vurgulayan Ercan;

Trafik ve ulaşım İstanbul için, bütün illerimiz için temel bir sorun. Konut kira fiyatlarının artıyor olması, çevre kirliği tüm Türkiye’de büyük bir problem. Bunun önüne geçilmesi için çözüm geliştirilmeli. Siyasi partilerin buna odaklanması gerekiyor. Su kirliliği, su kıtlığı bunlar gündemimiz olmalı. Altyapı ve yerleşim sorunları. Deprem riski gündemimiz olmalı. Sosyal ve kültürel çatışmalar var. Buna ilişkin yine vaatler benimsenirse ve önlemler alınırsa güzel olur.”

önerisinde bulundu.

WhatsApp Image 2024-03-23 at 15.11.17

“Gençler düşünce ve fikirlerini dile getirmek istiyor”

Gençler ve siyaset ilişkisini yorumlayan Ercan; “Gençler düşünceleri, fikirlerini dile getirmek istiyorlar. Şu anda bu şartlarda rahatça, özgürce dile getiremediklerini, korktuklarını, ilgi duymadıklarını, siyasi olaylardan bir şeylerin beslendiğini ifade ediyorlar. Katılımcı demokrasi ne demekse, o gerçekten gerçekleşsin. Seslerinin duyulmasını istiyorlar. Biz derslerde olabildiğince onlara söz hakkı vermeye çalışıyoruz. Güzel etkileşimli dersler yapıyoruz. Onlar bu dersleri hayatta da yaşamak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

 YENİ GÜN MEDYA- ÖZEL HABER