Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan orman yangını sonrasında Burdur ve Bucak Belediyesi itfaiye ekipleri yangın söndürme çalışmalarına takviye amaçlı yola çıktı. Tefenni Belediyesi arazöz aracını, Gölhisar Belediyesi’de 1 adet ekskavatörünü bölgeye gönderdi. Yoğun müdahalenin ardından yangın kontrol altına alınırken bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Muğla’nın Datça ilçesinde küçük bir alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle yerleşim bölgelerine yakın yerlere sıçradı. Yangın nedeniyle Marmaris-Datça karayolu trafiğe kapatılırken bir evin alevlere teslim olması üzerine bölgedeki evler tahliye edildi. Yangın, saatler süren mücadelenin sonunda kontrol altına alındı.

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan orman yangını sonrasında dün Burdur, Bucak, Gölhisar ve Tefenni Belediyesi ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına takviye amaçlı yola çıktı. Bölgeye ulaşan ekipler gece boyunca yangını kontrol altına almak için yoğun çaba harcadı. Sabahın ilk ışıkları ile havadan yoğun müdahalenin başladığı yangın, saatler süren mücadelenin sonunda kontrol altına alındı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz ve Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Datça yangını ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaptı.

Belediye Başkanlarının sosyal medya paylaşımları şöyle;

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bu kez de Datça yanıyor. Ekiplerimiz hiç zaman kaybetmeden yola çıktılar inşallah büyümeden söndürülür. Allah hem ağaçların hem de ekiplerimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal; “Muğla Datça’da meydana gelen orman yangınına müdahale için ekiplerimiz yola çıktı. Rabbim işlerini kolaylaştırsın inşallah. Vatanımızın her bir köşesinde yeşil vatan için canla başla.”

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, “Muğla, Datça’da çıkan Orman Yangınına müdahale için talep üzerine Belediyemiz arazözünü bölgeye gönderdik.  Tüm Datça’lı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yangının bir an önce sönmesini diliyorum. Saygılarımla.”

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, “Datça’da çıkan Orman Yangınını söndürme çalışmalarına destek amacıyla Gölhisar Belediyesi olarak 1 adet ekskavatörü afet bölgesine gönderdik.  Tüm Datça’lı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletir, yangının bir an önce sönmesini yüce Rabbimden niyaz ederim.”

Burdur Belediyesi İtfaiye ekipleri de bölgeye ulaştıktan sonra söndürme çalışmalarına yoğun destek verdi.

“Ne zaman son kıvılcım söndü, Ayşe teyze evine döndü bizde o zaman bölgeden ayrılacağız”

Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak, “Biz önceki gün saat 1 sıralarında bu bölgede yangın olduğu bilgisini aldık. Hemen hazırlığımızı yaptık. Çünkü birkaç hafta önce de yine burada Marmaris’teydik. Ekibimizle hiç vakit kaybetmeden yola çıktık ve akşam 21.30 gibi bölgeye ulaştık. Çok şiddetli bir rüzgâr vardı ve bölgenin büyük bir kısmında çok ciddi bir alev vardı. Yangın büyüktü. Biz Burdur’dan 3 araç 7 kişilik bir ekiple bölgeye geldik. Daha önceki yangından gönüllü arkadaşlarımız vardı. Onlarda Datça girişinde bize katıldı. Burada 35 kişilik bir ekip olduk. Yangın bizim bulunduğumuz bölgenin alt tarafından çok hızlı bir şekilde geliyordu. Rüzgâr çok sık yön değiştiriyordu. İki koldan müdahaleyle yangının diğer alana atlamasını engelledik. Burada çok güzel bir ev var, onu da kurtarmasını sağladık. Hatta sabah saat 05’e doğru panikle evin sahibi geldi. Evini kurtardığımız için onun bize ettiği teşekkür bizim buradaki yorgunluğumuzu tamamen sildi. Bize daha da güç verdi. Ben şu an ekibim adına gururluyum. Burada gerçekten güzel bir iş başardığımıza inanıyorum. Burdur İtfaiyesi olarak gittiğimiz her orman yangınında bizim bir sloganımız vardı; ‘son kıvılcım sönene, Ayşe teyze evine dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz’ diye. Şu an biz bölgemizdeki son kıvılcım sönene kadar biz buradayız. Ne zaman son kıvılcım söndü, Ayşe teyze evine döndü bizde o zaman bölgeden ayrılacağız.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Datça’daki orman yangınına ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

“Yangın kontrol altına alındı”

Bakan Kirişçi, “Bu saatlerde ilk müdahaleyi gerçekleştirdiğimiz orman yangını ile ilgili, aziz milletimizi aracılığınızla bilgilendirmek istiyorum. Malumlarınız olduğu üzere bu çalışmada da AFAD’ımızın koordinasyonunda müştereken birlikte Orman Genel Müdürlüğü’müz ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız sivil toplum örgütlerimiz, onların da desteği ile bu çalışma an itibarıyla başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Yangın kontrol altına alınmıştır bu manada bunu ifade etmekte yarar vardır. Soğutma çalışmaları başlamış ve gerektiği sürece bu çalışmalar sürdürülecektir.” dedi.

‘Yaklaşık 300 hektarlık bir orman alanı bu yangında zarar görmüş ve 400 hektarlık da tarımla ilişkili olan alanlarda bir zararımız söz konusu olmuştur.’ diyen Bakan Kirişçi, “450 hane ve 3 bin 520 vatandaşımız yine tedbir amaçlı olarak bulundukları mahalden alınmış yakınlarına ve uygun yerlere nakledilmiştir. 4 ev ağır hasarlı olmak üzere, toplam 10 ev zarar görmüştür. Kocadağ bölgesinde tam radarın olduğu muhitte 500 yaban keçisi de çalışmalarla birlikte kurtarılmıştır. Bu çalışmada 1 adet İHA, 12 adet uçak, 29 adet helikopter, 4 adet bu su tankeri helikopter, 4 adet idari amaçlı kullandığımız helikopterler var, bunları da ifade edeceğim. Bu 29 helikopterin içerisinde 23 tanesi Orman Genel Müdürlüğümüze kalan kısmı jandarmamıza, emniyetimize ait, Milli Savunma Bakanlığımıza ait hava araçları. Toplamda 48 adet hava aracı etkin olarak aktif olarak kullanılmıştır. 194’ü arazöz ve 16’sı TOMA olmak üzere 576 araç bu çalışmalara aktif olarak katılmıştır. Bunların içerisinde arazöz ve TOMA’ların dışında ilk müdahale araçları ve diğer iş makineleri olmak üzere kategorize edebileceğimiz çok sayıda araç da bu manada kullanılmıştır. 2 bin 170 personelimiz bu çalışmalara aktif olarak katılmıştır. 136 gönüllü de yine bu çalışmalarda etkin olarak bulunmuşlardır.” diye konuştu.