Burdur İHH, Gazze başta olmak üzere dünyanın tüm tutsak çocukları için Burdur Gölü kıyısında uçurtma uçurdu.

Burdur Göl Spor Durdurulamıyor Burdur Göl Spor Durdurulamıyor

Etkinlikte yemek ikramı, yüz boyama, uçurtma uçurma, gölde bayrak açımı, yarışma ve oyunlar oynandı.

Etkinlik öncesinde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“GAZZELİ ÇOCUKLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ”

“İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. Işgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor. Artık öldürülen çocuk sayısını, öldürülen kadın sayısını, öldürülen masum insan sayısını takip edemez hale geldik. İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle tamamen yıkılmış binlerce evlerle dolu gazze, han yunus ve son günlerdeki saldırılarla Refah yaşanmaz hale getirildi. Filistin’nde; şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Siyonistler şimdi, “güvenli bölgeler" olduğunu iddia ettikleri Refah bölgesine de saldırıyor ve katliamlar yapıyor. Gazze’de insani krizin en ciddi boyutlarda yaşandığı alanlardan biri de sağlık hizmetleri. Saldırılarında hiçbir sınır gözetmeyen İsrail, 7 Ekimden bu yana yoğun bir şekilde hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Gazze’deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın Gazze’ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor.

“Burdur Genç İHH olarak Burdur Gölü kenarında arkadaşlarımızla bir araya geldik ve biz de Gazze’de acil ateşkes yapılamasını istiyoruz”

Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Bizler mazlumun yanında yer alma doğrultusunda yılmadan hakkı haykırmaya ve hakkı haykıranların sayısının artırılması noktasında çalışma devam edeceğiz. Bugün burada İlkokulundan liseye, ortaokuldan üniversiteye devam eden Burdurlu gençler olarak; Gazze başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, tutsak çocukların özgür bırakılmasını uluslarası kanunların zalimlere karşı devreye sokulmasını istiyoruz. Biz biliyoruz ki hesap günü var ve bu yaşanılanların hesabını herkes verecek, Duamız odur ki Zalimlerin Hesap günü bu dünyada ve en yakın zamanda olsun. Zalimler için yaşasın Cehennem! Katkı ve katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Şimdi uçurtmalarımızı gökyüzünde, bayraklarımızı Burdur Gölünde açmaya geçiyoruz.”

Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.42Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.43 (1)Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.43Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.44 (1)Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.44Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.45Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.02.45 (1)

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI