DOLAR 19,0173 -0.01%
EURO 20,3960 0.59%
ALTIN 1.206,85-0,77
BITCOIN 5284210,21%
Burdur
11°

AÇIK

19:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Burdur’da sağlık alanında bir ilk

Burdur’da sağlık alanında bir ilk

ABONE OL
19 Ocak 2022 22:48
Burdur’da sağlık alanında bir ilk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm hastanelerinde yaşlılara yönelik önemli bir projenin başlatıldığı Burdur, bu alanda bir ilki başararak tüm ikinci basamak sağlık tesislerinde Yaşlı Dostu Hastane konseptine sahip hizmet vermeye başlayan ‘’İlk ve tek İl” oldu.

İlk olarak Bucak Devlet Hastanesinde hayata geçirilen proje yaygınlaştırılarak sırasıyla Gölhisar Devlet Hastanesi, Burdur Devlet Hastanesi, Yeşilova Devlet Hastanesi ve Ağız ve DİŞ Sağlığı Merkezinde de hayata geçirildi. Mevcut haliyle Burdur İli, tüm ikinci basamak sağlık tesisleri Yaşlı Dostu Hastane konseptine sahip ‘’İlk ve tek İl ‘olmayı başardı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram’ın şahsında projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm sağlık ve ilgili hastane yöneticilerini, personelleri tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Bu önemli hizmetten faydalanacak 65 yaş üstü yaşlılarımızın, proje kapsamında Hastanelerimizde yapılan fiziki ve idari düzenlemelerden en iyi şekilde faydalanmalarını isteyen Vali Arslantaş, bütün vatandaşlarımıza sağlık içerisinde mutlu yarınlar diledi.

Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“TÜİK verilerine göre İlimizde 65 yaş üstü nüfusun genel nüfusa oranı  %15,81 olup, bu rakam  %9,5 olan Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Bu durum bu yaş grubuna yönelik özel sağlık politikaları oluşturmayı zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda Valiliğimizce yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinde politikamız; 

“Yaşlılarımızın biyopsikososyal açıdan iyilik haline yönelik sunulan sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak;  aynı zamanda hizmet sunumuna yer alan tüm personelin fiziksel ve psikososyal ihtiyaçlarına yönelik, bilgi ve becerilerini sürekli geliştirerek hasta memnuniyetini arttırmak.” dır. 

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda İlimizde faaliyet gösteren tüm hastanelerde  65 yaş üstü, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza özel hizmet sunum alanları, yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerinin oluşturulduğu ‘’ Yaşlı Dostu Hastane’ konseptine yönelik çalışmalar tamamlandı. Bu çalışmayla sadece tedavi edici hizmetlere yönelik düzenlemeler değil aynı zamanda bireylerin sosyal sağlığını destekleyici hizmetler sunulması ve ekonomik sosyal ve psikolojik sorunlara ilişkin rehberlik çalışmaları verilmesi de planlandı.

Yaşlı Dostu Hastane Konseptine uygun olarak; sağlık tesislerimizde aşağıdaki fiziki ve idari düzenlemeler yapıldı;

• Genel yoğun bakım ünitesi, palyatif bakım ünitesi, evde sağlık hizmetleri birimi olan hastanelerimizde bu hizmetler “Yaşlı Dostu Hastane” konseptine uygun hale getirildi.
• Evde Sağlık Hizmetleri birimi olan hastanelerimizi İlimizde bulunan yaşlı hasta ve bakıma ihtiyacı olan hastalarımızın koordinasyonunu sağlamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden destek alındı. 
• Yaşlı bireylerimizin hastane içerisindeki işlemlerini kolaylaştırmak için Yaşlı Destek Birimleri oluşturuldu.
• Hastanelerimiz acil servisler içerisinde 65 yaş ve üzeri hastaların muayene ve tedavileri için Yaşlı Muayene Polikliniği ve Yaşlı Bekleme Alanları oluşturuldu.
• Yaşlı Destek Birimleri, yaşlı bekleme alanları, acil muayene polikliniğini ve kliniklerde yaşlılar için ayrılmış odalarımızın kapıları kolay ayırt edilebilecek şekilde yeşil renkte giydirildi.
• Kliniklerde ihtiyacı olan yaşlı hastalarımızın hasta odalarını hemşire bankolarına yakın yerlerde düzenlendi.
• Ulaşılabilir noktalara çağrı butonları konuldu.
• Hastane giriş kapılarındaki tekerlekli sandalye ve walker sayıları arttırıldı.
• Ayakta durma güçlüğü çeken yaşlı bireylerimiz için belirlediğimiz asansörlerimize oturma aparatları yerleştirildi.
Yaşlı bireylerin sosyal sağlığını destekleyici hizmetler sunulması ve ekonomik sosyal ve psikolojik sorunlara ilişkin rehberlik çalışmaları kapsamında ise;
Hastanelerimide ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde  ayrıca Sağlıklı Çınarlar ve DemCARE projelerimizinde amaçları doğrultusunda;

• Yaşlı bireylerin yaşadığı ortamın fiziksel koşulları ve gerekli güvenlik önlemleri hakkında yönlendirme yapılması, ev kazalarını önlemeye yönelik bilgilendirme çalışmaları
• Yaşlı bireylerin mental sağlığının desteklenmesi için bilişsel becerilerini geliştirecek oyunlar oynanması, 
• Beslenme ve diyet danışmanlığı kapsamında sağlıklı beslenme eğitimleri, yaşlıların ihtiyacına yönelik beslenme tabağı oluşturma aktivitesi, 
• Kronik hastalıklarda beslenme eğitimleri,
• Fizyoterapi danışmanlığı verilerek ; başvuran bireylerin fiziksel hareket kabiliyetlerinin geliştirilmesi,
• Sağlıklı yaşlanmayı amaçlayan postür ve duruş bozukluklarının, düşme riskinin önlenmesine yönelik denge koordinasyonu için egzersiz programlarının verilmesi ve eğitimlerinin yapılması,
• Çoklu ilaç kullanımına yönelik Akılcı İlaç Kullanımı konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmetleri
sağlanacaktır.
Eğitim faaliyetleri ise hem yaşlı ve yakınlarını, hem diğer kurumları bilgilendirecek farkındalık eğitimleri ve personelimizin eğitimleri şeklinde planlanmaktadır.

Vatandaşlar bu hizmetlerden nasıl yararlanabilir?

Tesislerimize başvuran ve desteğe ihtiyacı olan 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın girişte yer alan Yaşlı Destek Birimlerine müracaat etmeleri yeterli. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü Ek Binasında yer alan Merkez Sağlıklı Hayat Merkezimize ve Bucak Mehmet Cadıl Sağlıklı Hayat Merkezine başvurarak başta sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite olmak üzere Sağlık Müdürlüğümüzce düzenlenen sağlıklı yaşam programlarına katılmak mümkün.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP