Burdur’da Bozkurt Mahallesinde sabahın erken saatlerinde onlarca kırlangıç bir anda gökyüzünü sardı. Çiftleşme dansı yaptığı düşünülen kırlangıçlar kameralara böyle yansıdı.Dakikalarca gökyüzünde süzülen kuşlar ahenkli uçuşları ve cıvıltıları ile dikkat çekti. Sıcak havaların habercisi olan kırlangıçlar günün ilerleyen dakikalarında Konak Mahallesi ve civarında da gökyüzünde yoğunluk oluşturdu.

Başkan Ercengiz, "Sorumluluktan kaçmadık, bu sorunun üstesinden geleceğiz" Başkan Ercengiz, "Sorumluluktan kaçmadık, bu sorunun üstesinden geleceğiz"

Peki Kırlangıç Kuşunun Anlamı Nedir?

Uzun yıllar boyunca kırlangıç, baharın uyanışının bir sembolü olarak kabul edildi. Kırlangıç kuşunun anlamı, yaşam, umut ve sevginin yeniden canlanması anlamı taşır. Tüm dünyaya yayılmış olan kırlangıç kuşunun farklı coğrafyalarda farklı anlamları vardır.

Eski Türk boylarının yaratılış mitlerinde sıklıkla kırlangıç kuşuna rastlamak mümkündür. Uygur Türkleri arasında özellikle güvercin ve kırlangıç kutsal olarak görülürdü. Dostluğun ve şefkatin simgesi olan kırlangıç, “insanları kazadan ve beladan kurtaran kuş” olarak bilinir. Bu nedenle Uygur Türkleri arasında evlerin çatılarına, kapıların üzerine onlar için özel yuvalar yapılırdı çünkü “kırlangıcın yuva yaptığı eve talih konar” inancı vardır. Ayrıca Uygur şamanları arasında yaygın olan bir ritüel, kırlangıç tüyleriyle hastaları tedavi etmektir.

Klasik Çin resimlerinde kırlangıç, mutluluğu ve baharın doğuşunu simgeler. Kırlangıçlar, hem doğanın hem de kültürlerin önemli bir parçası olarak yaşamı, umudu ve sevgiyi temsil eder.

Kaynak: YENİ GÜN MEDYA