Burdur’da Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri düzenlenen törenle başladı.

Burdur’da 2023/2024 eğitim öğretim yılı Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası sergi açılışı yapıldı.

Burdur Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen etkinlik saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Burdur'da Yağmur Yağışı İlçelerde de Etkili Oldu Burdur'da Yağmur Yağışı İlçelerde de Etkili Oldu

Daha sonra Halk Eğitim Müdürü Hamit Kayacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci ve Burdur Valisi Türker Öksüz konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Mehmet Yıldızlı İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi ve Halk Eğitimi Merkezi halk oyunları ekibi tarafından halk oyunu gösterisi yapıldı.

Protokol üyeleri tarafından kurdele kesiminin ardından sergi gezildi ve program sona erdi.

Burdur Valisi Türker Öksüz, konuşmasında şunları söyledi;

“Bireyin kendisini geliştirmek için durmaksızın çaba göstermesi esastır”

“Hayat Boyu Öğrenme; yaşam boyu süren çok önemli bir eğitim faaliyetidir. Hayatın özü değişimdir ve değişime ayak uydurmak öncelikle kişisel ve toplumsal gelişimi sağlayarak, çalışarak mümkün olacaktır. Efendimiz  “İki günü aynı olan zarardadır” buyurarak bu hakikati ifade etmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği, haziran ayının ilk haftasını “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” olarak kabul etmiştir. Buradaki amaç eğitim-öğretim faaliyetleri aracılığıyla; vatandaşlarımızın bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek daha müreffeh bir toplumun inşa edilme sürecini gerçekleştirmektir. Hayat boyu öğrenme, sadece okul yıllarıyla sınırlı öğrenim modeline bir başkaldırı olup öğrenmeyi yaşam boyu devam eden bir süreç olarak ele almaktadır. Bu süreçte yaşamın her anında yeni ve işlevsel bilgiler edinmek, yeni deneyimler kazanmak ve bireyin kendisini geliştirmek için durmaksızın çaba göstermesi esastır.

1.592 kursa, 34.751 kursiyerimiz katılım sağladı”

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz uhdesinde düzenlenen etkinliklerimiz, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırma, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendirme, sanat ve kültürün hemen her alanında ortaya konulan eserlerin sergilenmesi ve yaygın eğitimle ilgili daha geniş kapsamlı etkinlikleri planlama sürecinde rehber olunması için fırsatlar sunmaktadır. İlimiz genelinde on bir Halk Eğitim Merkezi bulunmakta olup hafta boyunca her bir merkezimizde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Halk Eğitim Merkezlerimizde 2023 eylül ayından bugüne kadar açılan toplam 1.592 kursa, 34.751 kursiyerimiz katılım sağlamıştır. El sanatları ürünlerinden, resim, giyim, nakış sergilerine, konserlerden tiyatro gösterilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bu sunumlarla hem hayat boyu öğrenme mahsulleri vatandaşlarımızın beğenisine sunulacak hem de marifet sahipleri marifetini teşhir etme fırsatı bulacaktır.

“Meslek edinmek isteyen herkese ulaşıyoruz”

Bütün kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Burada el emeği göz nuru eserler var. Hayat Boyu Eğitim prensibi çerçevesinde her yaştan her eğitim seviyesinden vatandaşımıza, bilgi ve becerisini arttırmak isteyen bir meslek edinmek isteyen herkese Halk Eğitim Merkezlerimiz aracılığıyla ulaşıyoruz. Kursiyerlerimiz aynı zamanda kendi aile bütçelerine katkı sağlıyorlar, burada ürettikleri ürünlerin satışlarından bir ekonomik girdi sağlıyorlar. Bu sergilerin bir önemi de kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak ve bu kültürümüzün parçası olan el emeği göz nuru eserleri gelecek nesillere aktarmaktır. Unutturmamak içinde çok önemli işlevi yerine getirmiş oluyoruz. Bunun için de her yaştan insanımıza hayat boyu öğrenme prensibi çerçevesinde bu kurslara katılmaya davet ediyorum. Valiliğimiz, hayat boyu öğrenmeyi teşvik etmek ve desteklemek için üzerine düşeni yapmaya daima hazırdır. Toplumumuzun daha üretken hale gelmesinde emeği geçen, elini taşın altına koyarak işini gönülden yapan tüm öğreticilerimizi, hayatın devinim üzere olduğunun idrakine vararak üretmeyi şiar edinen katılımcılarımızı ve bu iki kıymetli değerimizi bir araya getirme iradesi ortaya koyarak koordinasyon vazifesini hakkıyla sağlayan kıymetli idarecilerimizi yürekten kutluyor, başarılarının devamı diliyorum. Sağlık ve esenlikle kalınız.”

Kaynak: YENİ GÜN MEDYA