Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri down sendromlu çocuklarla farkındalık etkinliği yaptı. Düzenlenen etkinlikte down sendromlu çocuklar itfaiyeci oldu.

Burdur’da itfaiyeciler ve down sendromlu çocuklar farkındalık etkinliğinde buluştu. Etkinlikte özel çocuklara yangın söndürme eğitimi verildi. İtfaiye elbisesi giyen çocuklar, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte itfaiye araçlarına binerek şehir turu attı.

“Farklılıkları zenginlik olarak görmek lazım”

Etkinlikte konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü farkındalık etkinliği için bir aradayız. Gecikmiş bir etkinlik. Bu yıl baharın geç gelmesi nedeniyle bu etkinliğimizi erteledik. Bugün down sendromlu kardeşlerimizle, evlatlarımızla beraberiz. Onlarla İtfaiye personelimizi, Birim Müdürümüzün bir araya getirmesiyle bizlerde onların yanında yer aldık. Bugün çok keyif aldılar. Onlara kısa bir yangın söndürme tatbikatı gösterdik. Onlarında içinde bulunduğu eğlenceli bir eğitimi birlikte yaptık. Farklılıkları zenginlik olarak görmek lazım. Hiçbir zaman hiçbir hastalık yaşama tutunmak için engel değil. Engelsiz bir hayat için engelleri bizim birlikte aşmamız lazım. Ayrıca down sendromu bir eksiklik değil bir fazlalık. Artı bir fazlasıyla yaşayan kardeşlerimiz. Bugün onların mutluluğu bizi çok keyiflendirdi. Bu etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Onların beklentilerini, taleplerini değerlendirip yerel yönetim olarak üzerimize bir görev düşüyorsa yapmaya da her zaman hazır olduğumuzu ailelerine ifade ediyoruz.” dedi.

“Down sendromlu çocuklara ve ailelerine tek tek ulaştık”

Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak ise, “İlimizdeki tüm down sendromlu çocuklara ve ailelerine tek tek ulaştık. Onlara bir günlüğüne itfaiyeci olabileceklerini söyledik. Aileler bunu memnuniyetle karşıladı. Çocuklar çok sevindi. Biz dedik ki biz onlara engel değilsek onlar için hiçbir şey engel değildir. Bugün onları bir günlüğüne itfaiyeci yaptık. Gerçek bir yangına müdahale ettiler. İtfaiye araçlarıyla yangına gittiler, dolaştılar. Umuyorum ki unutamayacakları bir anıları oldu. Onlar için de çok güzel oldu. Bu etkinliklerimiz devam edecek.” diye konuştu.

Muhammet Fatih Başcı