Burdur Valisi Türker Öksüz, uygulanmaya başlandığı 2021 yılından bu yana kentte 15 kişiye elektronik kelepçe uygulamasının gerçekleştirildiğini söyledi.

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi sıfır toleransla yürüttüklerini söyleyen Vali Öksüz; “Kadına yönelik şiddetle mücadele bizim hiç toleransımızın olmadığı sıfır toleransla hareket ettiğimiz alanlardan birisi. Bu konuda tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yapılan çalışmalarda çeşitli mottolar kullanıldı. ‘Kadına karşı el kalkamaz’, ‘Şiddete dur de’, ‘Şiddete sıfır tolerans’ gibi bu mottolarla birlikte kolluk kuvvetlerimiz hakikaten ciddi çalışmalar yaptılar. 2023 yılında bir önceki yıl 2022 yılına göre kadına yönelik şiddette yüzde 23’lük bir azalma oldu. Memnuniyet verici olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Öksüz: “Halkın yoğun olduğu işletmelerde, otogar, fabrikalarda Kades (Kadına Destek Uygulaması) tanıtımını yapıyoruz. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. 5 bin 112 kadına bu anlamda KADES uygulamasını yüklemesi konusunda yardımcı olduğumuzu ifade etmek isterim. Tabii, sadece kadınlar değil erkeklerde bu konuda eğitim vermemiz gereken kesim. Onlardan da 2023 yılında 9 bin 262 erkek vatandaşa da yine bilgilendirme eğitiminin verildiğini ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Vali Öksüz; “Elektronik kelepçe uygulaması var. 2021 yılında başlayan bir uygulama. Şimdiye kadar 15 şahsa elektronik kelepçe uygulamasını gerçekleştirmiş durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI