İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı tarafından 2021 yılının Afet Eğitim Yılı ilan edilmesi ile birlikte Burdur’da da bu bağlamda çalışmalar hız kazandı. Afet farkındalığının artırılmasına yönelik İl genelini kapsayacak eğitimler Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın talimatlarıyla basın mensuplarına yönelik verilen eğitim ile başladı.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan eğitimde Burdur AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, basın mensuplarına afet ve acil durumlarda yapılması gerekenler konulu eğitim verdi.

“Burdur’umuzda afet bilinci kültürünü oluşturmak için bu yıl bir seferberlik ilan ettik.”

Eğitim’de konuşan  AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, “Deprem, Afetler ülkemizin bir gerçeği. Bu kapsamda 2021 yılını İçişleri Bakanlığımız ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ olarak ilan etti. Bu kapsamda da 2021 yılı içerisinde İl Müdürlüğü olarak bizlerde okullarda öğrencilerimize, Organize Sanayi’deki fabrikalarımıza, camilerde cemaatimize, ulaşabildiğimiz kadar vatandaşımıza ulaşarak, Burdur’umuzda afet bilinci kültürünü oluşturmak için bu yıl bir seferberlik ilan ettik. Bu kapsamda başlayacak olduğumuz eğitim faaliyetlerimizi de ilk etapta sizlerle yapmayı planladık. Çünkü sizlerin ulaşmış olduğu geniş bir kitle var. İlk etapta sizlerle başlamak istememizin sebebi de bu. İnşallah eğitimimiz verimli geçer. Eğitimimiz afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasında neler yapacağız bununla ilgili. Malumunuz Jeopolitik konumu açısından afetselliği yüksek bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin çok değişik güzellikleri var. Turizm açısından vb. Ama her güzelliğin de bir bedeli var. Bunun yanında da afetselliği yüksek olan bir ülkedeyiz. Bu afetlerin en başında da deprem geliyor. En yakın zamanda 30 Ekim’de İzmir Depremi’ni yaşadık. İlimizde de geçen yıl Denizli-Bozkurt’ta meydana gelen deprem ilimizde de şiddetli bir derecede deprem meydana geldi. Afetselliğin yönetiminde devlet olarak planladığımız üç aşama var. Bunlar nedir? Afete hazırlık, afetlere müdahale ve afet sonrası iyileştirme çalışmaları.  Yani hayatı normale döndürme.” Ifadelerini kullandı.

“Burdur İl genelinde 161 toplanma alanımız var”

Toplanma alanları konusunda Burdur AFAD İl Müdürlüğü olarak çok geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten TOKGÖZ, “4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde ilimizde bir planlama yaptık. Şu an Burdur Merkez’de 54 tane toplanma alanı var. İl genelinde de 161 tane toplanma alanımız var. Biz bunları Belediyeler ile İlçe Kaymakamlıklarımızla ve burada kurduğumuz komisyon ile detaylı bir çalışma sonrasında yaptık. Bazı mahallelerimizin nüfus yoğunluğu fazlaydı oralarda toplanma alanlarında ve barınma alanlarında risk vardı. Biz buraların sayılarını artırdık.” Dedi.

Tokgöz, “Burdur olarak olası bir depreme karşı bizim hazırlığımız tamam. Ama eksik olan taraf bireylerin depreme tam hazır olamaması. İnşallah bunu da bu yaptığımız eğitimler ile bir nebze olsun bir farkındalık oluşturmak, olası can ve mal kaybını minimizeye indirmek istiyoruz.” Diye konuştu.

“2021 yılında İl Risk Azaltma Planımızı hazırlayacağız.”

2020 yılı AFAD Burdur İl Müdürlüğü olarak neler yapıldığından bahseden İl Müdürü Tokgöz, “İlimizde risk azaltma çalışmaları kapsamında Çavdır-Ambarcık Köyümüzde oluşan bir kaya düşmesi olayından sonra orada kaya ıslahı çalışması yaptık. Bu yıl da nasip olursa Güneyyayla, Kurna, Çavdır- Yazır, Ağlasun-Aşağı Yumrutaş Köylerinde kaya ıslahı çalışmalarımız olacak. Risk azaltma çalışmalarımız olacak. 2021 yılında İl Risk Azaltma Planımızı hazırlayacağız. İlimizde evleri yanan, yangında zarar gören vatandaşlarımız için acil yardım ödeneğinden yaklaşık 300 bin TL’ye yakın nakdi yardımlarda bulunduk. Onun dışında malumunuz 2020 yılı Kovid-19 ile geçti. Biz il Müdürlüğümüz koordinasyonunda VEFA Sosyal ekiplerinin koordinesi bizdeydi. İlimizde yaklaşık 40 bin vatandaşımızın taleplerini yerine getirdik. Yurt dışından gelen vatandaşlarımızı ve şu anda Kovid-19 karantinasını ihlal eden vatandaşlarımızı KYK Yurtlarımızda miasfir etmeye devam ediyoruz.” Ifadelerini kullandı.

Sunumunun ardından AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve eğitim sona erdi.

-Muhammet Fatih Başcı