Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Dutalan Köyü'nden Muhammed Zorlu, andız ağaçlarından topladığı kozalakları farklı bir şekilde değerlendirmeye karar verdi. Zorlu, andız çekirdeklerini tornadan geçirerek boncuk haline getirdi ve bu boncukları kullanarak tespihler üretti. Ürettiği tespihler, hem stres atmak hem de ibadet etmek amacıyla kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Zorlu'nun el yapımı andız tespihleri 33'lük, 25'lik ve 17'lik olmak üzere üç farklı adette ve büyük, orta, küçük boyutlarda üretildi. Ürettiği tespihlerin tanıtımını yapmak için sosyal medyada bir video çekti. Bu videoda tespihlerin yapım sürecini detaylarıyla anlatarak, izleyicilere el emeğiyle hazırladığı doğal andız ağacından üretilmiş boncukların nasıl tespih haline geldiğini gösterdi.

Videoda ayrıca tespihlerin fiyatlarını da paylaşan Zorlu, müşterilerin isteğine göre boncukların adet sayısını ve boyutlarını ayarlayabileceğini belirtti.

17Lik Andiz Tesbih Modelleri 3Cb7

ANDIZ TESPİHİ NE İŞE YARAR?

Andız tespihi, nefes darlığı ve migrenden kaynaklı baş ağrılarına iyi gelmesiyle bilinir. Güç ve kuvvet vermesi de andız tespihinin faydaları arasında sayılır. Doğal yapıları ve farklı modelleriyle dikkat çeken andız ağacı tespih modelleri, kullanıma bağlı olarak zamanla koyu veya parlak bir renk alır ve kendine has hoş bir koku yayar.

Başkan Ercengiz, "Su Hayattır, İsraf Etmeyelim" Başkan Ercengiz, "Su Hayattır, İsraf Etmeyelim"

Andız tespihleri, yalnızca şifa sağlamasıyla değil, estetik ve doğal güzellikleriyle de tercih edilir. Özellikle doğal malzemelerden yapılmış olması, kullanıcılarına hem ruhsal hem de fiziksel rahatlama sunar. Kullanıldıkça güzelleşen ve eşsiz bir görünüme kavuşan bu tespihler, aynı zamanda kişisel bakım ve meditasyon aracı olarak da değerlidir.

3C0C3A60C3E448D5804Da3C8C08B87E1

Rahatlama ve Stres Azaltma

Tesbih çekmek, özellikle doğal malzemelerden yapılan andız ağacı tespihler ile, zihni sakinleştirerek rahatlama ve stres azaltma sağlar. Doğal ahşabın verdiği dokunuş ve ritmik hareket, günlük streslerin azalmasına yardımcı olur.

Meditasyon

Andız ağacı tespihler, meditasyon ve zihinsel odaklanma için mükemmel bir araçtır. Düzenli olarak tespih çekmek, zihninizi odaklamanıza yardımcı olarak daha derin ve anlamlı bir meditasyon deneyimi yaşamanızı sağlar.

Dini Uygulamalar

İslami uygulamalarda sıkça kullanılan andız ağacı tespihler, namaz sonrası duaların okunması ve zikir için ideal bir araçtır. Doğal ve dayanıklı yapısıyla uzun süre kullanılabilir.

Estetik

Andız ağacı, sert ve dayanıklı bir ahşap türü olup, doğal renkleri oldukça hoştur. Bu nedenle, andız ağacı tespihler estetik bir aksesuar olarak da kullanılabilir. Doğal yapısı ve hoş görünümüyle hem şık hem de işlevsel bir üründür.

Dikkat Dağıtıcı Alışkanlıkların Azaltılması

Sigara içmek, tırnak yemek gibi dikkat dağıtıcı alışkanlıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Tespih çekmek, bu tür alışkanlıklar yerine daha sağlıklı ve sakinleştirici bir aktiviteye odaklanmanıza olanak tanır.

ÖZEL HABER

Kaynak: Hatice Kübra Savaş