Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, günümüz dünyasında çevre sorunlarının küresel boyutta büyük etkiler yarattığını vurguladı. Özel, iklim değişikliklerinden mevsim geçişlerindeki gecikmelere, ormanların yok olmasından kuraklık ve çölleşmeye kadar pek çok sorunun çevresel problemlerden kaynaklandığını belirtti. Su kaynaklarının tükenmesi ve canlı türlerinin yok olması da bu sorunların ciddi sonuçlarından bazıları olarak öne çıkıyor.

Bilal Özel, "Doğal afetlerin birçoğu çevresel sorunların çözüme ulaşmaması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Değişen döngü ve dengeler doğada boşluk kabul etmeyerek insan hayatı başta olmak üzere bütün canlı hayatını riske sokmaktadır," dedi.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 15.16.58

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün, dünya genelinde çevre sorunlarına dikkat çekmek ve bu sorunların çözümü için farkındalık yaratmak amacıyla ilan edildiğini hatırlatan Özel, bu özel günde uluslararası düzeyde pek çok çalışma yapıldığını ifade etti. Çevrenin korunması gerektiğini vurgulayan Özel, "Çevreyi koruduğumuz sürece hayatımız devam edecektir. Biz de bugün barışçı ve yeşil bir geleceğin ilk günü olsun diyor; gelecek nesillere bırakmak üzere bizlere emanet bırakılan çevremize, topraklarımıza doğamıza sahip çıkmaya davet ediyoruz," dedi.

Burdur'da Saniyeler Hayat Kurtardı Burdur'da Saniyeler Hayat Kurtardı

Özel, konuşmasını ülkemizin eşsiz güzelliklerine hep birlikte sahip çıkmanın önemini vurgulayarak ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlayarak sonlandırdı.

Kaynak: Haber Merkezi