Kira Sözleşmelerine Dikkat! Yılda İki Zam Geliyor Kira Sözleşmelerine Dikkat! Yılda İki Zam Geliyor

TÜVTÜRK’te muayene sistemi tamamen değişti. Artık araç muayenelerinde bunlara bakılmayacak.

Otomobil muayene sistemi baştan sona yenilendi! Milyonlarca araç sahibini doğrudan ilgilendiren yeni bir duyuru yapıldı. Ülkemizde tüm araçların belirli periyotlarla muayeneden geçme zorunluluğu bulunurken, bu zorunlulukta önemli bir değişikliğe gidildi.

Yapılan düzenlemeye göre, artık TÜVTÜRK istasyonlarında araba muayenesi yaptırmak isteyen araç sahiplerinin lastik kontrolleri yapılmayacak. Ülkemizde uzun süredir uygulanan yaz lastiği ve kış lastiği kontrolü için alınan karar duyuruldu.

turkiye-deki-en-ucuz-10-otomobil-1044235-5

TÜVTÜRK MUAYENE SİSTEMİ YENİLENDİ

Artık araç muayenesinde yaz lastiği ve kış lastiği kontrolü yapılmayacak. TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamada, muayenede dikkate alınacak unsurlar da belirtildi.

Bu doğrultuda, periyodik muayene için lastik diş derinliğinin en az 1,6 mm olması gerektiği, Yola Elverişlilik Muayenesi'nde ise alt sınırın 2 mm olduğu ifade edildi. Ayrıca, araç muayenesinde lastik diş derinliklerinin dijital kumpaslarla ölçüleceği belirtildi.

Ayrıca, kurumun yaptığı açıklamada, araştırmaların gösterdiği üzere tehlike sınırı kabul edilen 3 mm diş derinliğinin altına inen lastiklerde su tahliye kapasitesinin %70 oranında azaldığı, fren mesafesinin %30 oranında arttığı ve direksiyon hakimiyetinin yeni bir lastiğe göre 6-7 kat düştüğü belirtildi.

otomobilarabalar-1475913_1

Bu durum tespit edildiğinde, aracın muayenesinin kusurlu olarak sonuçlanacağı vurgulandı. Alınan bu karar, araç sahipleri üzerindeki baskıyı azaltırken olumlu tepkiler aldı.

Araç muayenesi yaptırmak isteyenler artık bu düzenlemeyi göz önünde bulundurarak randevu alacaklar. Muayene istasyonlarında yeni düzenleme hayata geçirilirken, araç sahiplerine sağlanan bu kolaylık ile yaz ve kış lastiği denetimleri artık sona ermiş oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ