Gökçe Nur Tarhan 6 yıl önce ailesinden habersiz başladığı Kick Boks sporunda bir dünya ikinciliği, bir dünya üçüncülüğü kazandı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan Gökçe Nur Tarhan (22)’ın Kick Boks sporuna başlaması filmleri aratmayacak türden. Ortaokul öğrencisiyken okulun Hentbol takımında ter döken Gökçe Nur Tarhan Televizyondan izlediği Kick Boks maçlarından etkilenerek bu spora yöneldi.

Ailesinden habersiz olarak Kickboks antrenörü Deniz Sögü Koç’un yanına giden ve Kick Boks yapmak istediğini söyleyen Gökçe Nur Tarhan 6 yıl önce başladığı bu sporda ilk yılında Türkiye üçüncüsü oldu. Daha sonra katıldığı tüm turnuvalardan madalya ile dönen Tarhan 2019 yılında İtalya’nın Rimini kentinde yapılan Best Fihgter Dünya Kick Boks Kupası’nda ay yıldızlı forma ile artı 70 kilo K-1 kategorisinde dünya ikincisi oldu. Tarhan, 16-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan Kick Boks Dünya Kupası’nda artı 70 kilo K1 kategorisinde bronz madalya kazandı.

Gökçe Nur Tarhan “Ortaokulda iken okulun Hentbol takımında mücadele ettim. Kick Boksa merak sardım. Çocukluktan itibaren Televizyonda Kick Boks ve Boks maçlarını izliyordum. Liseye başladığımda Kick Boksa başladım. Deniz Hocam’la tanıştım. Deniz Hocam tanıdığım en iyi antrenörlerden birisi. Sonsuz teşekkür ediyorum. Hakkını asla ödeyemem” dedi.

Tarhan; “Kick Boksa ilk başladığım yıl Türkiye üçüncüsü oldum. Çok şükür şimdiye kadar gittiğim turnuvalardan derecesiz dönmedim. Türkiye şampiyonluklarım var. Türkiye ikinciliklerim var. 2019 yılında İtalya’da dünya ikincisi geçtiğimiz günlerde Macaristan’da yapılan turnuvada ise dünya üçüncüsü oldum. İnşallah milli takımla ülkemi temsil etmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Kick Boks yapmaktan gerçekten çok mutluluk duyuyorum” diyen Tarhan, “Hentbol oynadım ama takım sporlarının bana göre olmadığını düşündüm. Bireysel sporlarda daha başarılı oalcağımı düşündüm. Kısa bir süre de güreş yaptım. Güreşte pek uygun değil gibi geldi. O yüzden Kick Boksa geçtim ve asla bırakmadım. İyiki Kick Boks yapıyorum ve herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Tarhan, “Hedefim okulumdan mezun olduktan sonra kendim gibi başarılı sporcuları yetiştirecek bir antrenör olmak”

Gökçe Nur Tarhan’ın babası Erol Tarhan (56);”Gökçe Nur benden habersiz bu spora başladı. Ben bu sporu yapmasına sakatlık yaşar korkusuyla karşıydım ama daha sonra arkasında durduk destek olduk” dedi.

Baba Tarhan; “Gökçe bu sporda başarılı oldu. Başarmasından gurur duyuyorum. Daha önce niye göndermedim diye üzüldüm. Burdur’un gururu oldu. Şartları daha iyi olsa daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum. İki sene önce İtalya’da Dünya ikincisi oldu. Bu yıl Macaristan’da dünya üçüncüsü oldu. Burdurlu iş insanlarının sponsorluk desteği vermelerini istiyorum. Bir çok milli sporcu var bu çocuklara yardımcı olunsun” ifadelerini kullandı.

Kick Boks Burdur İl Temsilcisi ve Antrenör Deniz Sögü Koç ise ;”Stadyumun bahçesinde güvenlik görevlisi arkadaşımla konuşurken karşıdan Gökçe’nin geldiğini gördüm. Baktım ‘ağır siklet ve bayan, keşke benim sporcum olsa’ diye düşündüm. Baktım Gökçe bize doğru geliyor. ‘Deniz Hoca’yı görecektim’ dedi. Bu şekilde tanıştık. Ertesi günü geldi antrenmanlara başladık. 6 yıl oldu. O günden bu yana Gökçe bir Kick Bokscu, Kick Boks antrenörü, hakem olarak devam ediyor” dedi.

Koç; “Gökçe örnek olabilecek bir sporcu. Biraz daha fazla çalışma ve fedakarlıkla daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Aradığım kriterlere sahip bir sporcu, memnunum kendisinden. Sporcularım dereceye girince bir antrenör olarak mutlu oluyorum, gurur duyuyorum. Sporcularımızın derece yapması biz antrenörler içinde motivasyon kaynağı oluyor” ifadelerini kullandı.