Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet destekli nakit ödemelerini hak sahibi ailelerle buluşturmaya devam ediyor. Aylık gelir gider dengesi şaşan ev hanımları için üç çocuğa kadar ödeme yapılacak. Aile Bakanlığı çocuk yardımı nasıl alınır? İşte tüm detaylar…

Aile Bakanlığı annelere çocuk sayısı ve sırası üzerinden destek oluyor. Sosyal devlet anlayışı ile tüm yıl korunan anne ve çocukları için destekler kesintisiz şekilde yatırılıyor. Bakanlığın Doğum Yardımı adıyla başvuruya açık hale getirdiği destek ödemesi 1. 2. ve 3. çocuğa göre farklı tutarlarda yatıyor.

Bakanlığın sunduğu destek ödemesinden faydalanmak isteyenlerin bazı şartları karşılaması gerekiyor. Doğum yardımı yalnızca 15 Mayıs 2015 tarihi sonrası canlı doğum gerçekleştirenlere veriliyor. Doğum yardımını sadece belirtilen tarihten sonra canlı doğum yapan TC vatandaşı alabilir.

Doğum Yardım Ödemesi Ne Kadar Oldu?

Doğum yardım parası başvurusunda bulunacaklar için öncelik annelere tanındı. Eğer anne TC vatandaşı değil ve kanunda belirtilen şartları karşılamıyorsa destek ödemesi babaya verilir.

Zeynep Bastık'ın Yeni Aşkı Serkay Tütüncü mü? Zeynep Bastık'ın Yeni Aşkı Serkay Tütüncü mü?

Doğum yardımı ancak dilekçe ile yapılacak başvurularda geçerlidir. Tek seferlik olarak yapılan doğum yardımına başvuracakların bilmesi gereken işte o oranlar

  • Birinci çocuk için 300 TL

  • İkinci çocuk için 400 TL

  • Üçüncü çocuk için 600 TL

Kaynak: HABER MERKEZİ