NEJAT İŞLER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

29 Şubat 1972 tarihinde İstanbul'un Eyüp semtinde doğmuştur. İlkokuldan sonra eğitimine Cağaloğlu Anadolu Lisesinde devam etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümünü kazanan Nejat İşler, askerlik için bölümü okumaktan vazgeçti.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Taksim'de dolaştığı bir gün, bir tiyatro sahnesinde ücretsiz gösterimde olan "Danton'un Ölümü" adlı eseri seyretti. "Ben niye bu işi yapmıyorum?" diye düşünen Nejat İşler, dayısının yanına gittiği Eskişehir'de konservatuvar sınavına girmeye karar verdi. İstanbul'a döndüğünde, 1991 yılında ilanını gördüğü Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvar Bölümüne başvurdu ve kazandı. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldı.NS_w2xaab0u-3TbjEgrN5g

1995 yılında mezun olduktan sonra iki arkadaşı Aşkın Şenol ve Bekir Köşker ile birlikte "Kahramanlar ve Soytarılar Kumpanyası"nı kurdu. Tiyatronun kurulmasından sonra kendi oyunları için hikâyeler yazmaya başladı. "Belki hiç okumayan biri de yazabilir bunları, benim yazı yazmamın nedeni yazmak değil, sadece oynayalım diye yazıyorum." dediği, "Tuhaf Şehir Hikayeleri", "Biz Zavallı Erkekler" ve "Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim" adlı üç kitap yazdı.

1994 yılında TGRT'de yayımlanan, rol aldığı televizyon dizisi Gurur'dan sonra, Deli Yürek, Şehnaz Tango, Nasıl Evde Kaldım, Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir gibi dizilerde rol aldı. Asıl popülerliğini ise "Gülbeyaz" ve "Aliye" adlı dizilerde yakaladı. 1999'da ilk sinema filmi Eylül Fırtınası'nda rol aldı. Mustafa Hakkında Her Şey ve Anlat İstanbul filmleri ile sinema oyunculuğuna devam etti.

2004 yılında 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Mustafa Hakkında Her Şey filmindeki performansıyla "erkek oyuncu" dalında aday olarak gösterildi.

2006 yılında Çalıntı Gözler, Yaşamın Kıyısında ve 2 Süper Film Birden; 2007 yılında ise Barda ve Yumurta filmlerinde rol aldı. 2007-2008 yılları arasında "Bıçak Sırtı" adlı televizyon dizisinde rol almıştır. 2009-2010 yılları arasında atv'de yayımlanan başrolü oynadığı "Kapalıçarşı" isimli dizide 16. bölüm itibarıyla diziden ayrılmıştır. 2011 yılında kült bir yapım olan "Kaybedenler Kulübü" adlı filmde başrol oynamış ve yine 2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde oynadığı bütün rollerden farklı olarak sıra dışı bir seri katil olan "Ercüment Çözer" karakterini canlandırmıştır. Duman grubunun "Ah" parçasını seslendirmiştir. Bunun yanında Suzan Kardeş'in; Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz ve Özgü Namal gibi isimlerin yer aldığı "Makyaj Odası Şarkıları" adlı albümünde yer almış ve "Hancı" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Başrol olarak Kanal D'de yayınlanan Keşanlı Ali Destanı dizisinde "Keşanlı Ali"yi canlandırdı. Kanal D'de yayımlanan "İntikam" adlı dizide "Rüzgar" rolünü canlandırmış, sedef hastalığı nedeniyle rolden ayrıldıktan sonra yerine Yiğit Özşener rol almıştır. 2014 yılında "Kış Uykusu" adlı filmde oynadı. Bu film 67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanarak uluslararası anlamda çok büyük başarılar gösterdi.