Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün geçen yıl 15 Ekim’de ziyarete kapatılan sahilinde doğa kendini yeniledi. Ziyaretçi yasağı Salda Gölü’ne yaradı. Çamur çukurları kendiliğinden kapanmaya başladı.

Beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son yılların en önemli cazibe merkezleri arasında yer alan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nce (NASA) Mars’taki Jezero Krateri’yle benzer özellikler gösterdiğinin açıklanması ile daha fazla ilgi gören Salda Gölü Beyaz Adalar kısmına gelen ziyaretçilerin sağlığa iyi geldiği gerekçesiyle çamur banyosu yapması nedeniyle göl sahilinde çok sayıda çamur çukuru oluşması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 Ekim 2020’de Beyaz Adalar kısmına ziyaretçi yasağı getirdi. Burdur Valiliği’de Beyaz Adalar kısmında çamur banyosu yapılması, kil ve çamur alınmasını yasakladı.

Beyaz Adalar kısmının ziyarete kapatılmasının üzerinden geçen yaklaşık 6 aylık sürede göl sahilindeki çamur çukurları doğanın kendi kendini yenilemesi sonucu kapanmaya başladı. Sahilde gözle görülür şekilde çamur çukurlarının kapandığı gözlemlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, Beyaz Adalar Bölgesinde daha önce ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için konulan barakaların kaldırıldığını söyledi.

Ziyaretçi kısıtlamasıyla gölde su kalitesinin yükseldiğini, sigara içme yasağı ile  Türkiye’de ilk defa dumansız hava sahası uygulanan göl olan Salda Gölü’nü korumaya ilişkin çalışmaların üst düzey çevre hassasiyetiyle yürütüldüğünü kaydeden Turan, “Salda Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmeden önce araçlar göl kıyısına kadar girmekte göl suyuyla araçlar yıkanmakta ve stromatolitler oluşumlar zarar görmekteydi. Alanda kontrolsüz kullanımlar mevcuttu. Koruma çalışmaları kapsamında öncelikle planlama çalışmalarına başlanarak mevzuata aykırı yapılaşmalar kaldırıldı. Göl aynasına kadar girilerek doğal dokuya zarar veren araçların girişi, ahşap bariyerler yapılarak engellendi. Alanın otopark ihtiyacı, 2 km uzaklıkta sit alanı dışında, bir alanda çözümlendi. Çöp konteynırları konularak, çöp toplama araçları alındı, sıfır atık yönetimi oluşturuldu. Göl çevresindeki yerleşimlerden kaynaklanan atıksuların bertarafına yönelik Atıksu Arıtma Tesisi projelendirme çalışmaları tamamlandı. Yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler neticesinde Salda Gölü su kalitesi iyileştirildi. Salda Gölü kıyısında sigara içilmeyen dumansız hava sahası oluşturuldu. Alanın kontrolü için 7/24 kamera sistemi kuruldu. Alana gelen ziyaretçilerin Salda Gölü’nün muhteşem manzarasını uzaktan gözlemleyebilecekleri seyir terasları projelendirildi. Göl etrafındaki mevcut araç yolu üzerinde doğal dokuya zarar vermeyecek şekilde bisiklet yolu tasarlandı. Alanda günübirlik ihtiyaçlara hizmet veren eski birimler yerine, daha da geride alana seyir amaçlı gelen ziyaretçilerin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde doğayla uyumlu, ahşap, doğal zeminden yüksek üniteler yerleştirildi” dedi.