ManşetZihinsel engelli Hasan’ın görüntüsü yürek burktu!

3 sene ago

İlimiz Bucak ilçesinde özel bir rehabilitasyon merkezinde kalan zihinsel engelli bir gence işkence yapıldığı, dayak atıldığı yolundaki iddialar, sosyal medyadaki paylaşımlar, 29 Haziran 2017 Perşembe günü Burdur kamuouyunda, basında öne çıkan gelişmelerden biri oldu. Zihinsel engelli Hasan Yalvaç’ın ailesinin başvurusu üzerine Burdur Valiliği tarafından  idari soruşturma başlatıldı.

Bucak’ta özel bir rehabilitasyon merkezinde kalan yüzde 90 zihinsel engelli Hasan Yalvaç’ın yanına Ramazan Bayramında gelen yakınları Hasan’ı yüzü gözü morarmış halde buldu. Yetkililere durumu soran aile ‘merdivenden düştü’ cevabı aldı.

Amca İsmail Yalvaç sosyal medya hesabı Facebook’ta yaptığı paylaşımda yaptırdıkları muayenede Hasan’ın çenesinde 7 kırık tespit ettiklerini ve çocuklarını merkezden aldıklarını söyledi. Burdur Valiliği’nce de konu ve iddialar hakkında idari soruşturma başlatıldığı, ailenin hem Valiliğe şikayet dilekçesi verdiği, hem de Bucak Cumhuriyet Savcılığına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Hasan Yalvaç’ın yürek burkan görüntüleri dün sosyal medyada, internet sitelerinde en çok konuşulan haberlerden biri oldu.

Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da; “Valiliğimize 28/06/2017 tarihli dilekçesi ile müracaat eden Seraceddin Yalvaç isimli vatandaş, Burdur Bucak İlçesinde faaliyetini sürdüren özel bir engelli bakım merkezinde kalan zihinsel engelli çocuğunun darp edildiğine dair şikayette bulunmuştur. Müracaat ile ilgili Valiliğimiz tarafından gerekli inceleme yapılmış olup, konunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi amacıyla Valiliğimizce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunulmuştur. Ayrıca Bucak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili adli işlem başlatılmıştır” bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive