Yunus Emre’nin 700’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı’nca bu yıl ilan edilen ’Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncularının hazırladığı ’Yunus’la Yürürken’ isimli tiyatro oyunu Burdur’da izleyicilerle buluştu.

Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştı.

Yunus Emre’nin vefatının 700’ncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu, Özlem Lale’nin yazdığı Elvan Saliha Karahasan’ın yönettiği ‘Yunus’la Yürüken’ adlı oyun 13 Ağustos 2021 Cuma günü saat 21.00’de, Burdur Salı Pazarı (Uzay Çatı Altı)’nda sahnelendi.

Çok sayıda vatandaşın ilgiyle izlediği oyun, vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, etkinlik hakkında gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuştu.

Müdür Kılıç, “Bilindiği üzere 2021 yılı Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıldönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Devlet Tiyatroları Müdürlüğü’nün Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından ülkemizde turne programı kapsamında ‘Yunus’la Yürürken’ adlı oyun bugün ilimizde sahnelendi. Yunus Emre’nin oluşturmuş olduğu barış, sevgi, kardeşlik, dayanışma, paylaşma ruhunu tiyatro vasıtasıyla özellikle bölgedeki, ilimizdeki çocuklarımıza tanıtmayı ve kazandırmayı amaçladık.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı