Burdur’daki bir restoranda ‘yüksek hesap’ tartışması sonucunda müşterilerden Esat Kani’yi av tüfeğiyle vurarak öldüren, iki müşteriyi de yaralayan işletme sahibi Aliihsan Tolunay Yılmaz, karar duruşmasında hâkim karşısına çıktı. Sanık Aliihsan Yılmaz Tolunay’a 29 yıl 12 ay hapis cezası verildi.

Burdur’un Bucak ilçesine Kestel köyündeki bir restorana geçen yıl ağustos ayında arkadaşları Bayram Ali Kasap ve Ali Çelik ile gelen Esat Kani, bin 400 TL'lik hesaba itiraz edince işletme sahibi Şükrü Yılmaz ile arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Kani ve arkadaşlarına av tüfeğiyle ateş açıldı. Esat Kani olay yerinde yaşamını yitirirken iki arkadaşı ise yaralandı.

Olayın şüphelisi olarak Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan işletme sahibinin oğlu Aliihsan Tolunay Yılmaz, tutuklanarak cezaevine konuldu. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan karar duruşmasına ses ve görüntü bilişim sistemiyle (SEGBİS) bağlanan Aliihsan Tolunay Yılmaz ile olayda yaşamını yitiren Esat Kani'nin yakınları ve taraf avukatları katıldı.

“PİŞMANIM”

Son sözü sorulan Aliihsan Tolunay Yılmaz, mahkemede yaptığı savunmada şunları söyledi:

“Ben müştekileri olay günü ilk kez gördüm. Bu sebeple aramızda önceye dayalı bir husumet bulunmamaktadır. Aramızda hiçbir olay yaşanmamışken ben müştekilere neden ateş edeyim, müştekilerin anlatımlarını bu yönüyle kabul etmiyorum. Olay sebebiyle pişmanım.”

Tarafların dinlenmesinin ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, sanık Aliihsan Tolunay Yılmaz’ın Esat Kani’ye yönelik eylemini haksız tahrik etkisi altında gerçekleştirdiği gerekçesiyle cezasında iyi hal indirimi de uygulayarak 15 yıl hapis cezası, Bayram Ali Kasap ve Ali Çelik’e yönelik eylemlerinde ise cezada indirim uygulayarak 7’şer yıl 6’şar ay hapiss cezası vererek toplamda 29 yıl 12 ay hapis cezası çarptırılmasına karar verdi.

WhatsApp Image 2023-11-21 at 20.05.36

“1 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖKSÜZ KALDI”

Mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan maktül Esat Kani’nin ablası Zeynep Ergin, “Bir insan öldürmenin cezası bu kadar az olamaz. Kesinlikle katılmıyorum. 1 yaşındaki çocuk öksüz kaldı. Mağduruz.”

“MAHKEME KARARININ HAKKANİYETE UYGUN OLMADIĞI KANAATİNDEYİZ

Esat Kani'nin ailesinin avukatı Fevzi Yarbaş, mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararının hakkaniyete uygun olmadığı kanaatindeyiz. Elbette saygı duyuyoruz ama usul gereği kesinleşmiş değil. Burada da bitmiyor. Bölge Adliye Mahkemesi'ne yasal istinaf başvurumuzu yapacağız. İnşallah hakkaniyete uygun karar verilir, hak yerini bulur" dedi.

Avukat Mehmet Aykan ise "Karara haksız tahrik indirimlerinin uygulamasın yönünde kesinlikle katılmıyoruz. Dosyadaki delillerden maktulün başına gelip ikinci defa canavarca hisle ateş ettiği ortada, dosyaya yansıyan delillerle de ortada." diye konuştu.