EkonomiGündemManşetYUKARI PAZAR’ın “ÇAYCI ABLASI”

8 ay ago

Her geçen gün hayatın farklı alanlarında daha çok kendini göstermeye başlayan Türk kadını, erkek mesleği olarak kabul edilen mesleklere de el attı. Üstelik bu mesleklerde karşı cins meslektaşlarından aşağı kalır yanları da yok bu mesleklerden biride çaycılık.

2 yıldır Burdur Yukarı Pazar’da ‘Ablamın Çay Evi’ adlı çay ocağını işleten Emine Özcanlı; “Bir bayan olarak ilk zamanlar tereddütlerim oldu bazı ön yargılarla karşılaştım ama zamanla bunları aştım. Kadın arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum! Kadın çaycı olur da kadın müşterileri olmaz mı? Çay ocağını sadece erkeklere özgü olarak kabul etmesinler kadınlar da çocuklarıyla, ailesi ile gelip çayını kahvesini içebilirler” dedi.

Burdur Yukarı Pazar’da çay ocağı işleten evli ve 3 çocuk annesi Emine Öz- canlı aile ekonomisine katkıda bulunmak için çaycılık yaptığını söyledi. Emine Özcanlı, yoğun iş temposuna aldırış etmeden müşterilerine çay, kahve ve meşrubatlarını yetiştirmek için çaba sarfediyor. Kadının elinin değdiği her şeyin güzel olduğunu belirten Emine Özcanlı, şöyle dedi: “2 yıldır çaycılık yapıyorum. Bu işe ilk başladığım zamanlardaki tereddütlerim artık yok, şuan evime ekmek götürmenin verdiği güvenle her gün çay ocağını büyük bir huzur ile açıyorum. Kadın çaycı olur da kadın müşterileri olmaz mı? Çay ocağını sadece erkeklere özgü olarak kabul etmesinler, kadınlar da gelip çayını kahvesini içebilirler. Kadın elinin değdiği her şey güzelleşir, kıymetlenir.

Benim sattığım çay, kahve de bu yüz- den değerli. Esnaf arkadaşlarımın bana verdikleri desteği unutamam.” Emine Öz- canlı, yaptığı işten gurur duyduğunu, alın teriyle parasını kazandığını ifade etti.

Esnaf ise, Emine Özcanlı’nın içlerinden biri olduğunu kendisiyle gurur duyduklarını söyledi.

ÇÖREK OTU KAHVESİNE BÜYÜK İLGİ VAR!

Çay ocağında çörek otu kahvesi de yapan Emine Özcanlı; “İlk başlarda sadece çay, kahve ve meşrubat satışı yapıyorduk zamanla çay ocağına yenilikler getirmeye başladık önce tost satışı yapmaya başladık ve şuan yukarı pazar ve ulu cami esnaflarına bu hizmeti veriyoruz. Daha sonra çörek otu kahvesi yapmaya başladık. Çörek otu kahvesi daha çok ilgi gördü, esnaf arkadaşlarımız başta olmak üzere üniversiteli gençler ve Burdurlu vatandaşlarımız sadece çörek otu kahvesini içmek için çay ocağımıza geliyor. Müşterilerimizin ilgisi ve memnuniyeti bizleri daha da mutlu ediyor” dedi.

Çörek otu kahvesinin faydalarından bahseden Özcanlı; “Öksürüğü hafifletir, iltihapları giderir ve ağrı dindirici özelliğe sahiptir. Vücudun savunma sistemini güç- lendirir. Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü etkiye sahiptir. Kan şekerini dü- şürür Hazmı kolaylaştırır, mide şişkinliklerine ve mide gazlarına iyi gelir. Yaraların ça- buk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Romatizma hastalıklarına faydalıdır. Anne sütünü arttırır.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive