Bugünlerde Burdur şehir merkezinde ‘Yukarı Pazar – Uzun Çarşı’, yerel gündemde öne çıkıyor. Yukarı Pazar esnaflarından biri olan aynı zamanda ilimizde Fenerbahçeliler Derneği ile Kuyumcular Derneği başkanlık görevlerini yürüten Türkan Kayım gazetemize konuştu.

Uzun Çarşı bölgesindeki bazı esnaflarla birlikte gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuşan Türkan Kayım, Yukarı Pazar’ın siyasi çekişmelere malzeme edilmemesini isterken, Yukarı Pazar – Uzun Çarşı bölgesinde Burdur Belediyesi’nin başta alt yapı çalışmaları olmak üzere Uzun Çarşı’yı güzelleştirme çalışmalarından memnun olduklarını, Başkan Ercengiz’e teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Esnaflar adına konuşan Türkan Kayım şunları söyledi:

“Biz Uzun Çarşı ve Yukarı Pazar esnafı olarak burada yapılan hizmetlerden dolayı sayın Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ediyoruz. Burada daha iyi çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Çarşının üzerinin kapatılmasını istiyoruz. Buranın silüeti çok güzel, bu silüetin çok daha güzel olmasını istiyoruz. Geçmişte biliyorsunuz düzenleme yapıldı, yapılan bu düzenlemenin daha güzelini, çarşının üzerinin kapanmasını istiyoruz. Biz Uzun Çarşı ve Yukarı Pazar esnafı olarak Belediye Başkanımızın her zaman arkasındayız ve destek veriyoruz. Belediye Başkanımızda bize lütfen Burdur’da ne kadar çözüme ulaşabilecek yerler varsa o işleri çözsün, yapsın. Nasıl bir güç istiyorsa, biz her zaman yanındayız.

Burada yapılan çalışmaları kimse siyasi malzeme yapmasın. Yukarı Pazar ve Uzun Çarşı için kim iyi birşey yapıyorsa biz onun yanındayız, biz onunla beraberiz. Yapılan hizmetlere karşı değiliz, daha iyisinin yapılmasını istiyoruz.

Uzun Çarşı’nın üzerinin kapanmasında gerekirse esnafta elini cebine atsın. Yani burada dükkanı olanlar metrekare üzerinden para ödesinler, üzeri kapatılsın ve çarşı daha iyi bir şekilde canlandırılsın. Şu dönemde özellikle Belediye Başkanımızın geldiği dönemden itibaren burası biraz daha canlandı. Geçmişte buranın şimdiki kadar bir canlılığı yoktu. Burada yapılanlar yarım bırakıldı. Ben 2006-2007 yılından beri kuyumcuların dernek başkanlığını yapıyorum, geçmişteki Belediye Başkanımıza şunu söyledim: ‘Sayın Başkanım Uzun Çarşı’nın ve Yukarı Pazar’ın canlı durması için buradaki kuyumcu esnafını lütfen aşağıya indirmeyin’ dediğimiz halde aşağıya izin verdiler ve bizim burası kuyumcular gittikten sonra böyle bir çöküş yaşadı.

Ama Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz Bey’in gelmesinden bu yana buraların güzelleştirilmesine başlandıktan sonra daha güzel bir hal aldı, esnaflar ağır ağır dükkanları doldurmaya başladı, sigortacı, butikçi, kuyumcu, kahveci hepsi buralarda. Biz daha fazla çalışılması ve daha fazla canlanmasını istiyoruz. Belediye Başkanımız ve Belediye Meclisi gerekeni yaptı hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki çalışmalar için de destekçisiyiz, yanındayız ve arkasındayız.”

-Muhammet Fatih Başcı