ÇevreGündemManşetYukarı Pazar esnafı değişiklikten memnun

3 ay ago

Burdur Belediyesi tarafından Yukarı Pazar Uzun Çarşı’ya yapılan kilit parke yol çalışması ve engelliler mevzuatına uygun kaldırımlar, uzun yıllardır orada hizmet veren esnaflarca memnuniyetle karşılanıyor.

Yukarı Pazarı canlandırmak, araç yoğunluğundan daha ziyade Burdur halkının bundan yıllar önce olduğu gibi yine yaya olarak alışveriş yapabilmeleri için yapılan çalışmalar ilk günlerinden meyvesini vermeye başladı.

Kaldırımların engelli mevzuatına uygun olarak ve daha geniş yapılması ve araç parklarının önlenmesi açısından sokağın biraz daha dar bırakılması esnaflar tarafından beğeniyle karşılandı.

Uzun Çarşı’da uzun yıllardır hizmet veren Konfeksiyon esnafı Mesut Özer, Kuruyemişti Ali Tok, Kuyumcu esnafı Hasan Yavuz, Mehmet Başıbüyük, Ayakkabıcı Dilek Kabak, Eşarpçı Şengül Acar, Tütüncü Aytekin Çalışkan Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a şöyle konuştular:

“Bizler uzun yıllardır Uzun Çarşı’da esnaflık yapıyoruz. Yollar öncede kilit parkeydi ama çok eskimişti. Kış günleri özellikle yağışlı havalarda çamur ve kaymalar oluyordu. En önemlisi de kaldırımlar dar, yol genişti. Biz esnaflar için kaldırım çok önemlidir. İnsanlar kaldırımlardan yürüyerek mağazaları gezerler ve vitrinlere bakarlar. Kaldırımlar derken hem insanlara yürüyecek yer kalmıyor, hem de yol geniş olduğu için araç trafiği yoğun oluyor ve kimse rahatça bu sokakta dolaşamıyordu. Şimdi gerçekten çok güzel oldu. Ama önemli olan bundan sonra esnaf arkadaşlara ve Burdur halkına araç parkı ve trafik açısından büyük iş düşüyor. Her şeyi Zabıta’dan beklememek gerekiyor. Biz esnafların da buraya araç park etmeye kalkanları uyarması ve öncelikle kendilerinin park etmemesi gerekiyor. Burası yürüyüş yolu olsun Belediye Başkanımızın istediği gibi. İnsanlar rahatça yürüsün alışveriş edebilsin. Bu arada biz esnaf kahvaltılarında Belediye Başkanımıza da bizzat ilettik. Yaz dönemlerinde gölge olsun diye iki bina arasına çekilen gölgelikler hoş gözükmüyor. Bizler diyoruz ki açıları birbirine uygun olan binaların üzerlerine demirden üçgen şeklinde çıkıntılar yapılsın ve Nisan ayı gelince Burdur İtfaiyesinin yardımı ile gölgelikler düzgün bir şekilde sokak sonuna kadar takılsın. Böylece kubbe şeklinde güzel bir görüntü oluşacak, hem de sokağımız gölge olmuş olacak. Ekim ayı sonunda da bu gölgelikler yine İtfaiye yardımı ile kaldırılabilir. Biz esnaflar bu konuda ne gerekiyorsa onu da yapmaya hazırız. Yeter ki Yukarı Pazar bundan 20-30 yıl önceki haraketli ve gözde günlerine dönsün ve esnaflar burada halkımıza güzel hizmetler sunabilelim.” diye konuştular.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive