EkonomiManşetYUKARI PAZAR ESNAFI DA; ESKİ GÜNLERİNE DÖNMEK İSTİYOR!

2 sene ago

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın şehrimizin tarihi bölgelerinden Ulu Camii ve çevresi ile Yukarı Pazar’da yapımını planladığı geniş çaplı restorasyon projeleri ile ilgili haberlerin yerel gündemde geniş yer bulması, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in önceki gün gazetemize verdiği özel demeçte, Yukarı Pazar’ı yeniden eski cazip günlerine döndürme hedefini kamuoyu ile paylaşmasının ardından Yukarı Pazar esnafının nabzını tutmaya çalıştık.

Yukarı Pazar-Uzun Çarşı’da esnaflarla görüşen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, Ulu Camii ve çevresindeki yenileme çalışmaları ve Başkan Ercengiz’in görüşleri hakkında esnafların fikirlerini öğrenmeye çalıştı.

Uzun yıllardır farklı iş dallarında Yukarı Pazar’da hizmet veren esnaflar, yenileme, restore çalışmalarından neler bekliyor? Beklentileri neler? Esnafların en büyük beklentisi, bu bölgenin daha önceki zamanlarda olduğu gibi; yeniden o canlı günlerine dönmesi… Burdur Tarihine damgasını veren Alan Pazarı kültürünün yeniden işlerlik kazanmasını, Yukarı Pazar bölgesinde hareketliliğin artmasını istiyen esnaflar, yenileme çalışmalarında ana hedefin bu beklenti üzerine kurgulanmasını talep ediyorlar… Herkesi Ulu Camii ve çevresine çekecek mekanlar, işletmeler olması, orta yaş ve üzeri gelenlerin yanı sıra öğrencilere hitap eden iş yerlerinin de olması gerektiğini belirten esnaflar, Başkan Ercengiz’in bölgeyi araç trafiğine kapatma, yayalaşma önerisine de sıcak bakıyorlar…

İşte; Yukarı Pazar- Uzun Çarşı esnafının görüşleri:

11 yıldır Yukarı Pazar’da Çay Ocağı işleten Bekir Demir; “Belediye Başkanımızın projesi çok güzel. Ama öncelikle burada bir çok kadın derneğinin tuttuğu, ama kullanmadığı atıl iş dükkânlar var. O dükkânların tadilattan geçerek iş yerlerine verilmesi gerekiyor. Çevre düzenlemesi yapılıp, buraya insanların ilgisini çekecek farklı iş yerlerinin gelmesi Yukarı Pazarı canlandırır. Bir de Cuma günü kurulan sebze, meyve pazarının daha geniş olması aşağılara doğru inmesi de bölgeyi hareketlendirir.”

23 Yıllık esnaf Çoksezen Manifatura İşletmecisi Numan Çoksezen; “Yukarı Pazar bizim manifatura işletmeciliğine başladığımız dönemlerde çok hareketliydi. Alış-veriş için herkes Yukarı Pazara çıkardı. Şimdi eski cazibesi kalmadı. Tabiki Yukarı Pazarın canlanmasını, eski hareketliliğini kazanmasını isteriz. Bunun için burada öğrenciye yönelik işletmelerin de olması gerekir. Yukarı Pazara sade- ce eskisi gibi yaşlı ve orta yaşlılar çıkmamalı. Gençlerde buraya gelmeli. Ayrıca turist çekmek istiyorsak Yukarı Pazar, eski el sanatları ile burada, Ulu Cami etrafında canlandırılabilir. Yöresel tatlarımız buralarda satılabilir.”

Yukarı Pazar’da 48 yıldır boya sektöründe hizmet veren Erol Lahnacı; “Biz esnaflığa başladığımız da Yukarı Pazar’da boş dükkân yoktu. İnsanlar buradan dükkân tutabilmek için resmen kavga ediyorlardı. Şimdi ise birçok boş dükkân var, dükkânların yüzüne bakan yok. Öncelikle Ulu Cami etrafı hareketlendirilsin. El sanatları Ulu Camii etrafına gelsin. Gerekirse oraya prefabrik küçük dükkânlar yapılsın. Araç sorununun çözülmesi için de Belediye Başkanımız, katlı otoparktan bir katı sadece Yukarı Pazar esnafı için ayırsın. Ücretini de biraz daha uygun yaparsa hepimiz aracımızı oraya park ederiz. Yukarı Pazara araç koyma alışkanlığı kalkmış olur. Bizim gibi malzeme getiren firma araçları da kısa süreliğine gelir malzemesini bırakır ya da alır hemen gider.”

25 yıllık esnaf Günay Çeyiz İşletmecisi Mehmet Günay; “Proje hayata geçerse çok güzel. Yukarı Pazara araç girmesin. Birçok şehirde bu şekilde pazarlar var. El sanatlarından tutun, yöresel lezzetlere kadar, bizler gibi çeyiz sektöründen tutun, perdecisine, boyacısına, terzisine kadar birçok mesleği bünyesinde barındırıyor. Araç girmediği için de insanlar yaya, pazarı dolaşıyor. Araç içerisinde göremedikleri birçok iş yerini keşfediyorlar. Yukarı Pazar’da bu şekilde olsun. Çıkış noktaları kapatılsın ve kilitli barikatlar yapılsın. Esnaf arkadaşlar için otoparkın bir katı ayarlansın ve hepimiz araçlarımızı ora- ya park edelim. İş yeri çeşitliliği de artsın. Herkes Yukarı Pazara çıkınca istediği her şeyi bulabilsin. Yukarı Pazar gerçekten çok büyük ve birçok işletmeyi bünyesinde barındırabilecek kapasitede.”

28 yıllık Yukarı Pazar Esnafı Lale Mobilya İşletmecisi Aydın Öz; “Yukarı Pazarın hareketlenmesi için ön- celikle herkesin ilgisini çekecek mekânlar olmalı. Bunlar yöresel ürünler olur, küçük restoranlar, kafeler olur. Yani genç, yaşlı herkesin gidebileceği mekânların olması gerekir. Öncelikle de güzel bir çevre düzenlemesi ve aydınlatma sistemi olmalı. Akşamları dahi Yukarı Pazara çıkılınca cıvıl cıvıl bir ortam göze çarpmalı. Birçok boş dükkân var. Köylülerimiz gelsin burada organik ürünlerini satsınlar. Araç trafiğine kapansın, sadece mecburi giriş olsun. Yukarısı yapılabilecek aslında çok şey var. 20 yıl önce bile Yukarı Pazar çok hareketliydi. İnsanlar alışveriş için buraları tercih ederdi. Birçok iş yeri zamanla buradan cadde üzerine taşındı. Onların taşınması ile birçok dükkân boşaldı ve cazibesini kaybetti, Yukarı Pazar kaderine terk edildi diyebiliriz. İnşallah en kısa zamanda bu projeler hayata geçirilir ve Yukarı Pazar canlandırır. Hatta Belediye Başkanımız Yukarı Pazar esnafıyla bir toplantı düzenlesin ve bizlerde fikirlerimizi kendisine iletelim, hep birlikte burayı, bölgeyi canlandıralım.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive