EğitimEkonomiGündemManşetYorgancılık iğne ile kuyu kazmak

4 ay ago

Burdur’da 1975 yılından bu yana yorgancılık yapan Sadık Can (74), mesleğinin iğne ile kuyu kazmak olduğunu söyledi. Can, meslekte çırak yetişmemesinden de yakındı.

Kent merkezinde, Yukarı Pazar Alacacılar Sokaktaki dükkanında yaklaşık 44 yıldır el yapımı yorgan diken Sadık Can, Burdur’da mesleğinin son temsilcilerinden. Can, mesleğini sürdüren Burdur’daki en yaşlı usta konumunda.

Mesleğe 1975 yılında başladığını anlatan Can; “yanımızda yetişen çıraklardan bazıları mesleği devam ettiriyor. Bazıları emekli olup bıraktı. El sanatları ölmesin, yeni ustalar yetişsin diye yalvarıyoruz, ileride bu meslek aranacak diyoruz ama maalesef gençlerden el sanatlarına gönül veren yok. Millet şimdi masa başı iş olsun istiyor” dedi.

Can; “mesleğimiz iğne ile kuyu kazmak. Kolay değil herkes benimsemiyor. El ustalığı ölmesin istiyoruz ama gençlerden heveslenen yok. Bu yaşıma rağmen elhamdülillah mesleğime devam ediyorum ama gençlerden bu işe yönelen yok. Yanımda 13-14 kalfa yetişti. Sağlığım elverdiği müddetçe mesleğime devam edeceğim” dedi.

Silikon ve elyaf yorgandan vazgeçen vatandaşların eskiden olduğu gibi yüne ve pamuğa yöneldiğini anlatan Can; “İnsanlar yünlerini getirip yorgan diktirmek istiyor. Diktiğimiz 100 yorganın 80 tanesi yün. Vatandaşlar hazır yorganları söküp getiriyorlar yün veya iyi pamuk olsun diyorlar. Eski bildiğimize dönelim diyorlar” ifadelerini kullandı.

İlerleyen yaşına rağmen günde 8 saat civarında çalıştığını, yaz mevsiminde sürenin daha da uzadığını aktaran Can, ipekli yorganları modeline göre 1 ile 3 günde diktiğini, basma yorganlardan ise günde iki tane bitirdiğini belirtti.

Sadık Can, tek kişilik basma yorganların 100, çift kişiliğin 150, ipek yorganların tek kişiliğinin 200, çift kişiliğinin ise 300 liradan satıldığını belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive