KültürManşetYÖREMİZ TÜRKÜLERİ ÇOK ACIKLI HİKAYELERİ ANLATIYOR

5 sene ago

Teke Yöresi; bilindiği gibi çok zengin bir kültür birikimine sahip… Teke Yöresi kültüründe türkülerin ayrı bir yeri var. Yıllardır nesilden nesile aktarılan, günümüzde de yaşatılan bu türkülerin her birinin ayrı bir arka planı, hikayesi var. Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren işte; bu türkülerin acıklı öykülerini araştırdı.

Kimi çalışkan bir kadının kimi ise kavuşamayan aşıkların gerçek hikayesi. Burdur yöresine ait türküleri dinlediğimizde çok acıklı ve bir o kadar da tüylerimizi diken diken eden kahramanlık öyküleri ile dolu… Burdur’un düğünlerinde sıkça çalınan, oynayıp geçilen o türkülerin aslında çok içli, dokunaklı, ilginç ve bir o kadar çarpıcı öyküleri var.

Kezban Yenge, çalışkan, arabulucu bir kadının başarı öyküsü. ‘Muhtar mı olucan Aza mı olucan Kezban Yenge?’ deyip başta dalga geçilen ama zamanla, köye muhtar olan, başarılı bir kadının hikayesi. ‘Güssün, kız Güssün sen gidince bizim öküzleri kim gütsün?’ de evden kadın gidince, evin işlerini yapan bir kişinin de olmamasını ve evin asıl direğinin kadın olduğunu mizahi bir dille anlatan bir öykü. ‘Hatçem’ ise, yasak bir aşkın öyküsü.

Burdur’da, uzun yıllardır Burdur’un yöresel ezgilerini, folklörünü ve tarihini tanıtmak için çabalayan ve çalışmalar yürüten bir kadın derneği var; Burdur Kadın Girişimciler Derneği. Geçtiğimiz günlerde Burdur’a gelen Star TV ekibine Burdur yöresine ait yemekleri, tarihi, folklörünü tanıtan Burdur’un girişimci kadınları, o programda Burdur yöresine ait türkülerin hikayelerini de anlattı.

‘Burdur, Teke Yöresi’nin başkenti olarak tanındığı için, böyle bir misyon üstlendiklerini’ söyleyen Vesile Cankara, “Kezban Yenge, Güssün, Hatçe olmazsa olmazlarımız dedi, türkülere konu olan bu kadınlarımıız önplana çıkarmak istedik.” dedi.

Burdur yöresine ait türkülerin çok önemli hikayeler anlattığını söyleyen Vesile Cankara, “Kavuşamamak önemli ama bizim kadınımız aşkın ötesinde emeğiyle, cabbarlığıyla, çalışkanlığıyla önplandadır. Nasıl erkek efe mertlik demekse, arabulucu ve yardımseverse kadınlar için de aynı durum geçerli” diye konuştu.

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Cankara, Kezban Yenge, Güssün ve Ümmü’nün hikayesini de gazetemiz okurları için anlattı. İşte; Vesile Cankara’nın anlatımıyla o türkülerin hikayesi:

KEZBAN YENGE ÇALIŞKANLIĞIN ve BAŞARININ ÖYKÜSÜ

Kezban Yenge figürü birçok Kezban Yengeler var. Kezban Yengeler arabulucu, örnek ve çalışkandır. Bilge kadınlardır. Kezban Yengeler çalışkanlığı ve cabbarlığı ile muhtar ve aza gibi köyün akıl hocalığını yapan kişilerdir. Türküdeki Kezban Yenge’nin 7 köye ünü yayılıyor ve ‘sen kimsin?’ diyerek, Kezban Yenge’yi küçümsüyorlar. ‘Muhtar mı oldun Kezban Yenge, Aza mı oldun?’ Kezban Yenge diyerek, aslında ‘her şeye karışıyorsun’ diyerek, Kezban Yenge ile dalga geçerler. Bunun üzerine Kezban Yenge Muhtarlığa adaylığını koyup, birçok zorluğa rağmen muhtar olmayı başarmıştır.

GÜSSÜN KADIN, VAZGEÇİLMEZLİĞİNİN ÖYKÜSÜ

Güssün de çalışkan kadının hikayesidir. Her evin direği kadındır. Kadın evden gidince herşey biter. ‘Sen gidersen bizim öküzleri kim gütsün?’ diyor ya; bunu anlatıyor.

O kadar güzel sözleri var ki. Kadınla özdeşleşmiş, bütünleşmiş türküler bunlar. Bu türküler bize kadının dürüstlüğünü, çalışkanlığını, ezilmişliğini anlatıyor. Bütünlüğü sağlayıcı.

ÜMMÜ; KAVUŞAMAYAN AŞIKLARIN ÖYKÜSÜ

Ümmü’nün hikayesi de kavuşamayan aşıkların öyküsüdür. Atla çaydan geçerken Ümmü buradan geçemiyor ve atla beraber çay Ümmü’yü götürüyor. Sevgilisi de buna dayanamıyor. Gönül verdiği kişi ile değil başka biriyle evlendiriliyor. Evlendirildiği kişi, ‘Ümmü’yü sen kaçırdın’ diyerek sevgilisini zindana attırıyor. Bu türküde zindanda sevdiği kişi tarafından Ümmü’ye yazılmış. Gerçek hikayedir.”

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive