EkonomiManşetYOLLARIN KRALİÇESİ TAKSİCİ SEBAHAT

4 sene ago

‘On parmağında on marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Burdur’un ilk ve tek kadın Taksicisi Sebahat Sezer. 2011 yılında yaşadığı birtakım maddi sıkıntılar dolayısıyla eşinin de mesleği olan Taksicilik mesleğine atılan Sebahat Sezer mesleğe başladığı günden bu tarafa yaşadıklarını anlattı.

Taksici Sebahat Sezer; “2011 yılında Taksicilik yapmaya başladı. Eşim Taksiciydi Burdur’da bayan taksici de yoktu, uzun süredir böyle bir iş yapmayı düşünüyordum. Bu düşüncelerim esnasında başımıza bir olay geldi. Bir talihsizlik yaşadık. Bütün işler üzerime kaldı. Ne yapabilirim diye düşünürken ehliyetim vardı araba da kullanıyordum. Kendime bir araba aldım. Belediyeden tüm işlemlerimi tamamlayıp durak yeri aldım. Tüm işlerimi tamamladıktan sonra Taksiciliğe başladım. Mesleğe başladığım ilk etapta herkes yadırgadı. Çünkü; Burdur’da ilk ve tek’tim. Hâlâ bu mesleği tek olarak yapıyorum. Şimdi ise herkes alıştı ve çok memnun kalmaya başladılar. İşimi severek yapıyorum. Sağlık Taksi durağındayım. Başta yaşlı ve hastalara hizmet veriyorum. Mesleğe ilk başladığımda sadece bayanlara hizmet vermek için başlamıştım, şimdi ise herkese taksi hizmeti veriyorum. Kendime güvenim ve Burdur’da hiçbir kötü olayla karşılaşmadığım için herkese hizmet veriyorum.

Benim mesleğimde tek sıkıntım erkek taksici arkadaşlar beni bayan olduğum için istemiyorlar. Tek sıkıntım bu. Onun haricinde mesleğimi gerçekten çok severek yapıyorum ve müşterilerim de gayet memnun. Önemli olan güler yüz tatlı dil. Zaten bizim araçlarımıza binenler ya yaşlılar ya da hastalar. O yüzden onlara iyi davranmak güler yüz göstermek gerçekten çok önemli.

Evliyim ve bir çocuğum var. İlk mesleğe başladığım dönemlerde baya zorlanmıştım. Şimdi çocuğum büyüdü ben de işlerimi rayına koydum, ev işi ve taksiciliği planlı bir şekilde yürütebiliyorum. Hem ekmek paramı kazanıyorum hem de evimi ihmal etmiyorum. Bu arada taksi kendimin olduğu için sosyal hayatımı da sürdürebiliyorum. Arkadaşlarımı evime davet ediyorum, onlar beni davet edince gidebiliyorum. Mesleğimin bana getirdiği hiçbir zorluk yok. Son olarak kadınlara sizin aracılığınızla seslenmek istiyorum. Bayanlar asla hayallerini ertelemesin, istedikleri işi yapsınlar. Bu erkek işi ,bayan yapamaz diye bir şey yok. Kadın da her işi yapabilir. Yeter ki istesin, doğru ve dürüst çalışsın, başaramayacağı iş kalmaz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive