ÇevreEkonomiManşet‘Yol ekonomisi’nden böyle faydalanılır

3 sene ago

Yaklaşık 2 yıldır KOSGEB desteği ile açtığı iş yerini eşi ile birlikte çalıştıran Azime Erdem, bu haftaki ‘on parmağında on marifet, kadın girişimciler’ yazı dizimizin konuğu olarak iş hayatını bizlerle paylaştı.

Burdur merkeze bağlı Askeriye köyü yol kenarında Akdeniz Gözleme, Balık ve Kahvaltı evi işletmecisi Azime Erdem gıda üzerine hizmet veren bir çok işletmede çalıştıktan sonra KOSGEB’in girişimci bayanlara verdiği destekten yararlanarak kendi iş yerini açtı.

Aslında, Azime hanım girişimci ruhuyla Burdur’da önemli bir eksikliğin giderilmesi noktasında cesur adım atarak, örnek bir yatırıma girişmiş. Bilindiği gibi; Burdur’un öncelikli sorunları bahsi açıldığında ilimizde herkes Burdur’un yol güzergahları üzerinde bulunma avantajını hatırlatarak, Burdur’un bu potansiyelini yeterince kullanamadığını, yol ekonomisinden faydalanamadığından yakınır…

İşte; Azime Erdem Burdur-Ankara karayolu üzerinde Askeriye köyü yol kenarında açtığı bu işletme ile yol ekonomisinden nasıl yararlanılabileceğine Burdur’da güzel bir örnek…

Girişimci Bayan Azime Erdem; “Şimdiye kadar bir çok gıda sektöründe hizmet veren iş yerlerinde çalıştım. Eşimin emekli olması ve Bizim KOSGEB desteklerinden haberdar olmamızla birlikte kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Tabi bu iş yerini açmamda KOSGEB kadar eşimin desteği de çok fazla. Halen burada birlikte çalışıyoruz ve her konuda bana yardımcı oluyor” diyor.

Erdem, “açacağım iş yerinin farklı bir yer olmasını istedim. Yine gıda üzerine olacaktı ama insanların hem yemek yiyip hem dinlenebileceği, rahat edip huzur bulacağı bir yer olmasını istiyordum. Bu araştırmalar içindeyken bu mevcut yeri bulduk. Ana yol üzerinde, yolculuk yapanların rahatça dinlenebileceği bir yer üstelik Burdur’a da çok yakın. Tam istediğim gibi bir mekândı. Uzun bir tadilat ve çalışma sonucu iş yerimizi hayata geçirdik. Ben bir de müşterilerime sunacağım ürünlerin organik olmasını istiyordum. Bunu da burada gerçekleştirdim. Kahvaltıda verdiğimiz gözlemeleri, katmerleri, her türlü reçel ve turşuyu kendim yapıyorum. Ayrıca iş yerimizin geniş bir bahçesi var kahvaltılık domates, biber ve salatalıkları da bahçede kendimiz yetiştiriyoruz. Hem yoldan geçen yabancılar, hem de Burdur halkı kahvaltı ya da yemeğe gelince organik gıdalarımızdan yiyorlar ve burada huzur içerisinde dinlenme fırsatı buluyorlar. Biz burada gelenleri müşteri olarak görmüyoruz. Onlar bizim misafirlerimiz. Hem hizmet veriyoruz hem de onlarla oturup sohbet ediyoruz ikramlarda bulunuyoruz” diye konuştu.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Azime Erdem şunları söyledi: “öncelikle gözleme ve kahvaltı olarak başlamıştık. Şimdi balık, saç kavurma, köfte ve tuzda balık yapıyoruz. Özellikle Ramazan aylarında çok yoğun oluyoruz. Havaların sıcak olması insanların farklı ortamda iftar yapmak istemelerinden dolayı Ramazan aylarının vazgeçilmeziyiz. Burada iftarlarını yapıyorlar, çaylarını içip tatlılarını yiyip gidiyorlar. Kış mevsiminde kapalı mekânımızda kuzine sobamız var. Kaloriferli evlerde oturup soba sıcaklığını arayan ve her hafta kahvaltıya gelen birçok Burdurlu müşterimiz var. Sobada çay ve kızarmış ekmeğin tadını çıkarmaya buraya geliyorlar. İşletmemizin en çok tüketilen yiyeceklerinden bir tanesi ise tuz’da tavuk. Özel taş fırında tuzda tavuk yapıyoruz. Bizim tuz’da tavuğumuzu yiyenler mutlaka birilerine tavsiye diyorlar. Hemen hemen her gün tuz’da tavuk siparişimiz oluyor.

İşimin zorlukları da var tabi. İki tane evli çocuğum ve torunlarım var. Biz burada her gün sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar çalışmak zorunda kalıyoruz. Günlerce çocuklarımı ve torunlarımı göremediğim oluyor. Benim tek sıkıntım burada çocuklarım ve torunlarıma olan özlem ve istediğim zaman onlarla zaman geçiremem. Onun haricinde işimi çok seviyorum. Keşke bu iş yerini yıllar önce daha genç yaşlardayken açsaymışım. Yemek yapmayı, değişik insanlarla tanışmayı, insanlara hizmet etmeyi çok seviyorum. Her kadın kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilmeli. Ben bunu eşimin de desteği ile başardım. Darısı inşallah diğer iş sahibi olmak isteyen ama cesaret edemeyen bayanların başına.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive