GündemManşetYeşilova’da krom madeninde iki işçi hayatını kaybetti

5 sene ago

GAZ SIZINTISI

İlimiz Yeşilova ilçesi’ndeki krom madeninde meydana gelen gaz sızıntısı sonucu zehirlenen 2 işçi yaşamını yitirdi, 3 işçi hastanelik oldu.

İKİ AMCAOĞLUNUN ACI KADERİ

Yeşilova’ya bağlı Düden Köyü’nde özel bir şirkete ait krom madeninde çalışan işçiler öğle arası için madenden dışarı çıktı. İşçilerden İbrahim Örki ile Engin Özcan’ın çıkmadığını fark eden Ali İhsan Özcan, Ömer Özcan ve Mustafa Örki, aramak için tekrar madene girdi. 70 metrelik madenin 57’nci metresinde gaz sızıntısından etkilenerek ölen 34 yaşındaki Engin Özcan’ın cansız bedenine ulaşan işçiler tekrar dışarı yöneldi. Bu sırada aynı gazdan zehirlenen 35 yaşındaki Ömer Özcan da yaşamını yitirdi.

Madenden çıkmayı başaran diğer 3 işçi ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Yeşilova ve Burdur devlet hastanelerine götürülerek tedaviye alındı. Jandarma ekipleri maden ocağının çevresinde güvenlik önlemi alırken, UMKE ekipleri ise ocağa girerek ölen işçilerin cenazesini dışarı çıkardı. İşçilerin cenazeleri Yeşilova Devlet Hastanesi’nden otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Vefat eden iki işçi Pazartesi günü toprağa verildi.

YARALANAN İŞÇİLER KAZAYI ANLATTI

İlimiz Yeşilova ilçesindeki krom madeninde gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırılan 3 işçinin tedavileri sürüyor. Burdur Devlet Hastanesine kaldırılan işçilerden İbrahim ve ağabeyi Mustafa Örki yoğun bakımdan çıktı, Ali İhsan Özcan’ın tedavisi devam ediyor. Mustafa Örki, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık durumunun iyi olduğunu ancak olay anını hatırlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Nişanlı olduğunu ve evlilik hazırlıkları yaptığını belirten Örki, “5-6 yıldır madenlerde çalışıyorum. Bu, bizim işimiz. ‘Rahatsızlandık’ diye işi bırakırsak sıkıntı olur” şeklinde konuştu.

İbrahim Örki de sağlık durumunun iyiye gittiğini ifade ederek, olayın meydana geldiği alanın kullanılmadığını anlattı.Zehirlendikleri alanda kullandıkları malzemelerin bulunduğunu aktaran Örki, “Önce usta oraya gitti. O gelmeyince merak ettim. Gittim, baktım, yere yığılmıştı. Benim de başımda uyuşma oldu, sonra düştüm. Başka bir şey hatırlamıyorum. Havalandırma vardı ama o esnada çalışmıyordu. Sonra çalıştırmışlar” ifadesini kullandı.

4 kardeş aynı madende çalışıyor

Hastanede kardeşlerinin sağlık durumu hakkında bilgi alan Cemil Örki de 2 ağabeyi ve bir kardeşiyle aynı madende çalıştığını dile getirdi. Olay anını anlatan Örki, yemekte iki arkadaşlarını göremeyince vardiya sorumlusunun işçilere bakmak için madene girdiğini belirtti. Örki, vardiya sorumlusunun geri gelmediğini ifade ederek, AA Muhabirine şunları söyledi: “Yemekten sonra bir kişiyi daha onlara bakması için aşağıya gönderdik. O da yanlarına gittiğinde zehirlenmiş. Güçlükle diyafondan arkadaşa haber vermiş. Bunun üzerine tüm arkadaşlar toplanıp aşağıya indik. İçeri giren bayıldı. İçlerinde ağabeyim İbrahim de var. Bayılanlardan birisi havalandırmanın açılmasının ardından kendine gelmiş, zehir kaybolmuş. Sonra ayılan arkadaşları halatlara bağlayarak vagonlara götürdük, ardından yukarıya çektik.”

Kardeşlerini ve mesai arkadaşlarını kurtarmak için madene girdiğini belirten Hüseyin Örki de kısa süre baygınlık geçirdikten sonra toparlandığını anlattı. Örki, “Olaydan 4-5 gün önce dinamit patlatılmıştı. Bu nedenle yoğunlaşan zehir vardı. Gazı hiç fark etmedik. Daha önce de benzer olaylar yaşanmıştı ama ölümle sonuçlanmamıştı” değerlendirmesinde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive