ManşetTurizmYeşilova’da “EKOTURİZM” hedefi

10 ay ago

Proje kültürünün giderek yaygınlaştığı Burdur’da il’in dinamikleri harekete geçti. Kente dokunan, Burdur’un değerlerine hitap eden, potansiyelini geliştirmeye dönük projelerde, turizm başlıklı konular, turizm hedefi öncelikli çalışmaları oluşturuyor.

Valilik görevine başladığı günden bu yana yaklaşık bir yıldır Burdur’un geleceğinde turizmin ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan, turizm vizyonunu sıkça ortaya koyan Vali Hasan Şıldak’ın, Salda bölgesinde turizm öngörülerini gerçekleştirecek bir çalışma başlatıldı.

 Burdur Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan, “Burdur İli Yeşilova İlçeValisi Salda Gölü Ekoturizm Eğitimi” projesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2018 yılı Teknik Destek Programından destek almaya hak kazandı.

 İlimizde turizm potansiyeli olarak en önde gelen ilçelerin başında yer alan Yeşilova ilçesinde, ulusal ve uluslararası bilinirliği günden güne artan bölgede ekoturizm alt yapısını güçlendirmek için bölge halkına ekoturizm konusunda uzman akademisyenler tarafından eğitimler verildi.

Yeşilova ilçe merkezinde 6 gün süren 40 saatlik eğitim kapsamında; turizm çeşitleri, sürdürülebilir turizm, dünyada ve Türkiye’de sürdürülebilir turizm potansiyeli ve örnekleri, ekoturizmin tanımı ve amaçları, ilkeleri, sosyo-kültürel, ekonomik, çevresel etkileri, çeşitleri, arz-talep potansiyeli, pazar profili, ekoturistler, ekoturist profili ve seyahat motivasyonu özellikleri, ekoturizm işletmeciliği, ekoturizm işletmelerinin kuruluş aşamaları, iş akış planı, iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik çalışmalar, ekolojik otellerin ve pansiyonculuğun özellikleri, ev pansiyonculuğu potansiyeli, ekoturizm işletmelerinde stratejik yönetim, uygulama örnekleri, ekoturizm aktiviteleri, açık alan etkinlikleri ve etkinlik yönetimi, ekoturizm tur operatörlüğü ve acentecilik, yöresel ürünler geliştirme, satış ve pazarlaması, ekolojik tur güzergahları, açık alan etkinlikleri konu başlıklarında eğitimler verildi.

İlçe Merkezi, Kayadibi Mahallesi,  Doğanbaba ve Salda Köylerinden toplamda 280 kişinin katılım sağladığı eğitimin sonunda, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ve Yeşilova Kaymakamı Abdülhamit Karaca’nın katılımlarıyla düzenlenen programda, eğitim alan vatandaşlara katılım belgeleri dağıtıldı.

Yeşilova’daki ekoturizmi geliştirme çabalarını değerlendiren Vali Hasan Şıldak, Yeşilova ilçesinde gerçekleşen ekoturizm eğitimleri hakkında; “İlimiz tarihi zenginlikleri, kültürel mirası, eşsiz doğal güzellikleri ve sulak alanları ile önemli bir turizm şehri haline gelebilme kapasitesi olan bir İldir. İlimizde turizm sektör faaliyetlerinin yaygınlaştırılması yıl geneline yayılması, yeni turist kitlelerinin çekilebilmesi, turizm faaliyetlerinden daha fazla gelir elde edilmesi için alternatif turizm alanları stratejik öneme sahip anahtar konumdadır.

Yeşilova İlçemizde coğrafi yapısı ve sosyo-kültürel özellikleri göz önüne alındığında, birçok açıdan ekoturizmin geliştirilmesine olanak sağlayacak kriterleri taşımaktadır. Bu durum İlçeye turizm açısından birçok bölgeden daha fazla avantaj sağlamakta ve bölgeye olan turizm talebini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra ekoturizm doğal alanlara yapılan, yerel halkın refah düzeyini geliştirme ve çevreyi koruma amacı güden sorumluluk sahibi seyahat olarak tanımlamaktadır.

Bu konuda başta Salda Gölü olmak üzere, Salda Kayak Merkezi ile birlikte göl turizmi, kış sporları, yayla turizmi, spor turizmi, kuş gözlemciliği, dağcılık, kamp ve karavan turizmi gibi pek çok alternatif turizm türüne ev sahipliği yapan, günden güne ilginin arttığı bölgeyi, ekoturizm ile bütünleştirerek yapılan çalışmalarla bölgenin mevcut potansiyelini daha da yukarılara taşımayı, turizm sektörünün İlçemizde olumlu yönde gelişmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Bu doğrultuda bizzat talimat verdiğim, düzenlenmesini istediğim, Valiliğimiz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından BAKA destekli ekoturizmle ilgili gerçekleştirilen teknik eğitim desteği ile, bölgedeki turizmin çeşitlendirilmesi ve hizmet kalitesinin yükseltilmesine, ekoturizm potansiyelinin arttırılması ve doğanın korunmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive