EkonomiİlçeManşetYeşilova gezisinde; Vali Yılmaz’dan Burdur ekonomisi değerlendirmesi

4 sene ago

Geçtiğimiz Perşembe günü ilçe ziyaretleri kapsamında Yeşilova ilçesine giden, Yeşilova ilçe merkezi ziyaretinin yanı sıra, merkeze bağlı Yarıköy ile Yeşilova’ya bağlı Akçaköy ve Gökçeyeka’da incelemelerde bulunan Vali Yılmaz Salda Gölü’nde gazetecilere Yeşilova gezisini değerlendirdi.

Vali Yılmaz Burdur turizmi, Burdur sütü, Burdur ekonomisi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“İlçe gezileri kapsamında ilimizin özellikle turizmle ilgili en önemli merkezlerinden olan Yeşilova ilçemizi ziyaret ettik. Öncelikle köylerimizde Yapmış olduğumuz yatırımlarla ilgili hem köy yolu hem köy içi kilit parke çalışmalarını bizzat yerinde görmüş olduk. Arkadaşlarımızla beraber diğer sorunları da paylaşma imkânı bulduk.

Özellikle bölgemizde tıbbi aromatik bitki olarak öncülük yapan Öztürk beyin hasatına gittik.Buda bölgemiz açısından çok büyük anlam ifade eden bir çalışma. Hem aromatik bitki üretimi hem de özellikle gerek yurt içi gerek yurt dışından gelen misafirlerimizle önemi büyük. Diğer çiftçilerimize de örnek olacak bir tesis. Daha sonra Yeşilova ilçemize geldik. İlçemiz ile ilgili sorunları, kaymakamımız, belediye başkanımız ve daire müdürlerimiz ile değerlendirme fırsatını yakaladık. Şuanda da hem ilimizin hem de ülkemizin en önemli göllerinden bir tanesi olan salda gölündeyiz. Gölümüzün eskiden beri turizm olarak fazla istifade edilemiyor ancak tanına bilirliği yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılacak olan çalışmaları hep beraber değerlendireceğiz.

Elimizde böyle bir imkân varken turizmin sadece deniz kum ve güneşle sınırlı kalmadığını Kültür turizmi, doğa turizmi ile de değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Burada aslı olan alt yapı olmasıdır. Alt yapısı olmayan bir yere kimseyi götürme şansınız kalmıyor. Doğal ortamı bozmadan doğallığı ile beraber bunun pazarlanması gerekiyor. İnşallah bunu başarırız. Turizmde hak ettiği pastadan payını alır. Genel itibari ile baktığımız zaman ilimizde gerek devlet yatırımı olsun gerek şahısların yapmış olduğu yatırımlara baktığımızdaki mermer ağırlık gösteriyor. Sektörlerde yeteri miktarda henüz sanayileşme ile ilgili henüz hızlı bir gelişme yok. Bunun çeşitlendirilmesi gerekiyor. Sadece mermer değil ilimizde hayvancılığın çok yoğun bir şekilde yapıldığı ilimizde sütün değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanayi tesis olarak süt işleme üniteleri olarak gerekse et entegre tesisleri olarak burada katma değerini bırakıp pazarlamamız gerekiyor. Devletimizin vermiş olduğu destek, hibe gibi imkanlar var bunlardan ilimizdeki iş adamları ve müteşebbislerin istifade etmesi gerekiyor. Yatırımcıyı her zaman dışta aramak gerekmiyor bazen kendimizinde risk alması gerekiyor. Ticaret risktir. Kendimiz burada öncülük yapmamız gerekiyor. Yapacak olan iş adamlarımıza biz burada her türlü desteği vereceğimizi belirtiyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive