Burdur’un Yeşilova İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel (69) ve eşi Fatma Şenel’i (66) 20 Nisan 2020 tarihinde evlerinde ayaklarından vuran E.E. isimli tutuklu sanık “Başkanın ayaklarına ateş ettim. Bu sırada gelen Başkanın eşi ‘yapma yeter’ diye bağırdı. Onu görünce pişman oldum” dedi.


Burdur’un Yeşilova İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel (69) ve eşi Fatma Şenel’i (66) evlerinde ayaklarından vuran E.E. ve olaya yardımcı olanlar hakkında hazırlanan iddianame Burdur Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
İddianamede tutuklu sanıklar E.E.,Ş.G. ve D.B. ile tutuksuz sanıklar B.E., G.K., K.A., L.A., M.E.Ş., M.S.K. hakkında kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeni ile tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs, silah kullanarak konut dokunulmazlığını ihlal, suçluyu kayırma ve kasten yaralama suçlarından dava açıldı. Dava 22 Nisan 2021 tarihinde Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.


Burdur’un Yeşilova İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’in Koyunlar Çeşme Mahallesi’ndeki evine sabah 04.30 sıralarında gelen saldırganlar Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’i tabanca ile ayaklarından yaralayarak kaçtı. Yeşilova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Başkan Şenel ve eşi, buradaki ilk müdahalenin ardından Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Mümtaz Şenel burada ameliyata alındı.
Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel “Olayın sebebi belediyeye ait otelde 30 Temmuz’da bir baskın olmuş, polis tarafından 10 bin lira ceza kesilmiş. Bu ceza ikinci defa tekrarlandığı zaman iş yeri kapatılır diye bir madde var. Polis 30 Mart günü tekrar gitmiş. İkinci kez orada yasa dışı birtakım şeyler tespit etmiş. Bu tutanağı ekleyerek kaymakamlığa göndermişler. Kaymakamlık da ruhsatın iptali istemiyle bize gönderdi. Ben de ruhsatı iptal ettim” diyerek olayın sebebini anlatmıştı.


Olayla ilgili gözaltına alınan sanıklar hakkında Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame Burdur Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

‘AÇIN KAPIYI POLİS’

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, sabah 04.30 sıralarında kapının çalındığını kapıyı açmak isteyen eşine kapıyı açmamasını söylediğini belirterek “kim o diye seslendiğimde dışarıdan siren sesleri ve telsiz sesleri geldi. Kapıyı açıp ‘buyrun ne istediniz’ diye sorduğumda şahıs arkasından silahını çıkararak bir şeyler söyleyerek bana ateş etti. Eşimin bağırması üzerine bu kez de eşime ateş etti. Mermileri bitince çalışır vaziyette bulunan araca binip gitti” dedi.
Mümtaz Şenel’in eşi Fatma Şenel’de “olay günü 04.30 sıralarında kapı hızlı hızlı çalındı. ‘Açın kapıyı polis’ diye dışarıdan ses geldi. Dışarıdan siren ve telsiz sesi geliyordu. ‘Mümtaz polisler gelmiş’ dedim. Tam kapıyı açacakken eşim kapıyı açma dedi. Eşim kapıyı açtığında karşıdaki erkek şahıs eşime 8-9 el ateş etti. Eşim yere düştü. Şahıs sonra silahı bana doğrulttu ve ateş ederek iki bacağımdan yaraladı” dedi.

“O gün başkanı vurmaya karar verdim”

Olayın bir numaralı sanığı E.E. “Salda Lake isimli oteli işletiyorum. Covid-19 salgının başlaması ile işlerim kötüye gitti ve otel içerisindeki restoranı kapattık. Bu süreçte gelir elde edemedik. Otelin kirası, suyu, elektriği gibi bazı ödemeler aksadı. Bu sebepten dolayı otelin tahliye edileceğini öğrendim. Otelle ilgilenen Ş.G.’ye ait telefonla Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’i aradım. Salgın nedeniyle ödemelerin geciktiğini, borcumuzu ödeyeceğimi belirterek süre istedim. Belediye Başkanı’da ‘burayı 15 gün içinde boşaltacaksın, yapacak birşey yok’ dedi.Bu durum bana adil gelmedi ve o gün başkanı vurmaya karar verdim. Bu sırada Ş.G.’nin benim adımı kullanarak Belediye Başkanı’nı tehdit ettiğini öğrendim. Bunu duyunca kızdım. ‘Ben kimseyi tehdit etmem, ne yapacaksam onu yaparım’ dedim. Olaydan 15 gün önce K.A.’dan 25 bin liraya iki adet silah alıp otelin kasasına koydum. Belediye Başkanını vuracağımdan K.A. ve Ş.G. dışında kimsenin haberi yoktu. K.A. geçmiş tarihlerde kendisine belediye tarafından kiralanan yerlerin ihalelerinin iptal edilmesinden dolayısıyla Belediye Başkanı’na husumet beslediği ve ona zarar vermek istediği için silahları ucuza verdi. Başkanı vuracağımı bilmesine rağmen beni engellemedi” dedi. 
E.E. “olay günü kendi kullandığım araba ile başkanın evine gittim. Arabada D.B. ile L.A.’da vardı. Arabadan indim. Başkana saldırı yapmayı düşündüm ama öldürüp öldürmeme konusunda bir kararım olmadı. Zile bastım, başkan kapıyı açtı.İddia edildiği gibi kendimi polis olarak falan tanıtmadım. Başkan kapıyı açar açmaz elimdeki silahla başkanın ayaklarına ateş ettim. Bu sırada başkanın eşi de gelerek ‘yapma, yeter’ diye bağırdı. Başkanın eşini gördükten sonra pişman oldum ve olay yerinden ayrılarak Antalya’ya gittim. Başkanın eşine ateş etmek gibi bir niyetim asla yoktu. O sırada olayın harareti ile kurşun gelmiş olabilir”