EkonomiİlçeKültürManşetYEŞİLBAŞKÖY, ‘ALTERNATİF TURİZM’DE İDDİALI

5 sene ago

İlimiz Ağlasun ilçesine bağlı Yeşilbaşköy, alternatif turizmdeki canlılığı ile dikkat çekiyor. Yeşilbaşköy’de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteği ile geçmiş dönem belediye başkanı Hüseyin Akıncı’nın başlattığı Sagalassos Yaylakent Evleri’de turistler tarafından dolup taşıyor.

Yeşilbaşköy (nüfusu 2 bin’in altında olduğu için belde’den köy’e dönüştürüldü) ‘kültür turizmi’ kapsamında düzenlenen turlar kapsamında, kiraz hasadı Çin, Güney Kore ve Tayvan’dan gelen turistleri de geçtiğimiz günlerde ağırladı. Alternatif turizm kapsamında yapılan çalışmalarla adından söz ettiren Yeşilbaşköy, BAKA Koordinatörü Mehmet Candan gazetemize yaptığı açıklama ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’in İl Kültür ve Turizm Müdürü Servet Olpak’ın ziyaretinde dikkat çektiği alternatif turizm yaratılması için, konaklama, yeme-içme gibi turistlerin başlıca ihtiyaçlarını karşılayacak altyapı hizmetlerinde de önemli bir noktaya gelmiş durumda…

Sagalassos Yaylaevleri’nin Proje Koordinatörü Hüseyin Akıncı, gazetemize Yeşilbaşköy’de yürütülen turizm çalışmaları ve Sagalassos Yaylakent Evleri Projesi’nin detaylarını anlattı.

Kirazı, gülü, alabalığı, cevizi, temiz havası, yeşilliği ve doğasıyla 1300 metre rakımdaki Torosların eteğinde antik kent Sagalassos’un yanıbaşında bulunan Yeşilbaşköy’ün, yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yeri olduğunu söyleyen Akıncı; “Her türlü altyapımız; konaklama, restaurant, gezi römorkları, ATV motorları, yöresel ve organik yemeklerimiz, aynı anda 50 kişiyi ağırlayabildiğimiz hobi bahçelerine sahip Sagalassos Yaylakent Evlerimiz, güler yüzlü personeliyle hizmete girmiştir. Yeşilbaşköy’ün turizm başkenti Antalya’ya yakınlığı cazibesini artırmakta. Hedefimiz yılda sadece uçakla 13 milyon turistin geldiği Antalya’dan önemli sayıda turisti Yeşilbaşköy’e çekmek . Antik Kent Sagalassos ile BAKA’nın Yeşilbaşköy’e kazandırdığı Tarihi Su Değirmeni, kahvaltı merkezi ve yaklaşık 500 bin TL maliyetle yapılan ahşap Sagalassos Yayla Kent Evleri Yeşilbaşköy’de turizmin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Sagalassos Yayla Kent Evlerimiz tamamen dolu olup talep patlaması yaşamaktayız.” şeklinde konuştu.

Sagalassos Yaylaevleri Projesi’nin, ‘8 adet dubleks tarzda her biri 80 metrekare bungalov ahşap yapıdan oluşan ve BAKA tarafından desteklenen bir alternatif turizm projesi’ olduğunu anlatan Akıncı, “Yaylaevlerimiz, full eşyalı olup alttan ısıtma sistemine sahiptir. 1200 metre rakımda, yemyeşil doğa ile iç içe, antik kent Sagalassos’un karşısında bulunan evlerimiz organik ürünlerin de yetiştirildiği hobi bahçelerine sahiptir. Tesislerimiz Torosların eteğinde , Antalya’ya 1 saat, Burdur ve Isparta’ya yarım saat , hastane polis ve jandarmaya 5 dakikalık mesafededir. Evlerimiz kalabalık ailelere hitap edecek tarzdadır. Gelen misafirler köy hayatının güzelliklerini yaşamaktadır.” diye konuştu. Sagalassos Yaylaevleri Proje Koordinatörü Hüseyin Akıncı, sahillerden, her şey dahil sistemlerden hoşlanmayan tatilcileri, Sagalassos Yaylakent Evlerine beklediklerini sözlerine ekledi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive