Dünyanın etkisinden çıkamadığı koronavirüs pandemisi sonrası Türkiye’nin ihtiyaç üzerine ürettiği yerli solunum cihazı Burdur Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı.

Burdur Devlet Hastanesi resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla 3 Türk firması ve ASELSAN’ın bir araya gelerek tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği solunum cihazının Burdur Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandığı duyuruldu.

Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nedim Ongun’da Burdur’a kazandırılan yatırım için; ” Sağlık Bakanlığımız tarafından hastanemize gönderilen, hastalarımızın sağlığı için ihtiyaç halinde oldukça önemli olan, %100 yerli tasarım ve milli teknoloji ürünü solunum cihazlarımızı kullanmaya başladık.
İlimize ve hastanemize kazandırdıkları yatırımlar için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sağlık Bakanlığımıza, Milletvekillerimiz Sayın Bayram Özçelik ve Sayın Yasin Uğur’ a ve il sağlık yöneticilerimize çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Biyovent’in özellikleri

Biosys tarafınan üretilen yerli ve milli solunum cihazı Biyovent Yoğun Bakım Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı, tümüyle milli imkanlarla tasarlandı ve imal edildi. 5 yıllık AR-GE çalışması sonucu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Bilkent Üniversitesi CYBERPARK destekleriyle üretilen cihaz, şu özellikleri taşıyor:

Nasal Cpap ve Yüksek Akış Oksijen terapisi (HFOT) modlarına sahip.

Entegre nebülizör sistemine sahip.

Hasta durumunu operatöre daha anlamlı sunmak için Biyovent anlık ölçüm değerlerini grafiksel olarak gösterir.

Basınç-Zaman, Hacim-Zaman, Akış-Zaman; Döngüler: Basınç Hacim, Basınç-Akış ve Akış-Hacim Grafikleri

Akıllı Solunum İzleme (Smart Lung View/Ventilation Cockpit) özelliği ile kullanıcıya akciğer dinamik durumunu gösterir.

Grafik durdurma özelliği ile grafik ve döngüleri dondurarak kullanıcıya analiz imkanı sunar.