EğitimEkonomiGündemManşetYerli Malı geleneği sürüyor

2 sene ago

Yerli Malı Haftası (resmi adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye´de tüm okullarda kutlanan özel haftadır.

Hedefi, yerli tüketimin bilinçli olarak artırılmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. Okullarda öğretmen ve öğrenciler arasında çeşitli etkinlikler düzenlenir ve öğrencilerin yerli tüketimi yapmasına, tutumlu olmasına ve bilinçli tüketici olmasına dikkat çekilir. Ülkemizde Yerli Malı Haftası’nda öğrenci ve öğretmenler yerli malı olan yiyecekleri okullarda düzenlenen etkinliklerde bir arada tüketilir. Yapılan yerli malı etkinlikleri ile öğrencilere tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen yerli ürünlerden seçilmesinin önemi anlatılır. Bu sayede ülkenin zenginleşmesine yönelik bir adım atılır. Etkinlikler esnasında Türk malları hakkında çeşitli bilgiler verilir, konuyla ilgili şiirler ve bilgilendirici metinler okunur.

1946’dan beri kutlanan yerli malı haftası Burdur’daki okullarda da kutlanıyor. Özellikle İlkokul öğrencilerinin büyük bir hevesle kutladığı yerli malı haftasında öğrenciler ailelerine evlerinde pastalar, kurabiyeler, atıştırmalıklar yaptırıyorlar ülkemizde yetişen meyvelerden hazırladıkları çantaları ile okulda arkadaşları ve öğretmenleri ile tüketiyorlar. Yerli malı haftası etkinliklerinde öğrencilere yerli malının önemi aktarılırken paylaşma duygusu da aşılanıyor.

Bahçelievler İlkokulun da 3-D Öğretmeni İzzet Gürses, öğrencilerine yerli Malı haftasının ve bu haftada vurgulanmak istenen tutum, yatırım ve Türk malı kullanımını aşılamak amacı ile Yerli Malı etkinliği düzenledi. Bahçelievler İlkokulu 3-D Sınıfı öğrencileri evde ailelerinin kendileri için özenle hazırladığı ülkemiz üretimi olan yiyecekleri sınıflarında öğretmenleri ile birlikte tükettiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive