GündemManşetSiyasetYerel siyasette, yerel gündemi hep meşgul eden konu; BURDUR BELEDİYESİ’NİN BORÇLARI

6 ay ago

Yerel seçim kampanyasında da borçlar tartışma, eleştiri konusu…

Burdur Belediyesi’nin borçları, yerel siyasette uzun bir süredir çok konuşulan, yerel gündemi hep meşgul eden bir konu… 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde, seçim propaganda faaliyetlerinde de Burdur Belediyesi’nin İller Bankası’na olan borcu hep tartışma, eleştiri konusu…

Belediye’nin borcu meselesinde şehrimizde CHP ile AK Parti yöneticileri iki ayrı tezi savunuyor, birbirlerini eleştiriyor. 2014 yerel seçimlerinde iş başına gelen Ali Orkun Ercengiz yönetimindeki CHP tarafı, 2004-2014 yılları arasında AK Partili Sebahattin Akkaya dönemindeki Belediye yönetimindeki borçların, büyük bir yük olduğunu, mevcut yönetimin AK Parti’nin on yıllık süresinde çoğalan borçları azaltmak için yoğun uğraş verdiğini ileri sürüyor…

AK Parti kanadı ise; borçlar konusunda Başkan Ercengiz’in kamuoyunu sürekli yanıltmaya çalıştığını, borçları bahane ederek, vaat ettiği projeleri, sözleri yerine getiremeyişini perdelemeye çalıştığını iddia ediyor. AK Partililer, Ercengiz’in borçlar konusunda bir yanlış tutumunun da, İller Bankası kaynaklı iki büyük yatırımın Senir Suyu projesi ile Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2004’ten önce CHP’li Belediye Başkanı A. Nejdet İlgün döneminde başlatılan yatırımlar olduğunu hatırlatarak, bu iki yatırımı % 25’ler seviyesinde devralan Akkaya’nın iki projeyi de sonuçlandırmasından dolayı borç miktarının arttığını savunuyor.

AK Partililerin ‘borçlar’ sözkonusu olduğunda CHP‘lilerden farklı düşündüğü bir diğer yön de Belediye borçlarına olan yaklaşımları… AK Partililere göre borç, Belediye’nin iş yaptığını, çalıştığına dair bir gösterge… Çünkü; sağlanan bu kaynakları sayesinde yatırımlar yapılabiliyor. Burdur şehir merkezinde 10 yıllık AK Partili belediye yönetiminde de İller Bankasına Senir Suyu ile Arıtma Tesisi ve Başkan Akkaya’nın yeni yatırımları dolayısıyla borçlanıldı.

CHP’liler ise; bu borçlanma şeklinin yanlış olduğunu, özellikle yatırımların akılcı olmadığını, borçlanırken çekilen kredilerin faizlerin yüksekliğinden dolayı, borç yükünün çok arttığını, Başkan Ercengiz’in beş yıl boyunca bu borçları eritmek zorunda kaldığını savunuyor.

Nitekim; Başkan Ercengiz görevi boyunca şimdi de sahada 2019 Mart seçim çalışmalarında, borç yükü ile boğuştuklarını sıkça vurgulayarak, AKP döneminde çok yüksek faizlerle alınan borcun, yine aynı dönemde 9 yılda sadece 9 milyon lirasını ödendiğini, AKP’den devralınan dönemde ise çekilen kredinin 37 milyon lirası ödediklerini vurguluyor.

Başkan Ercengiz, “İller Bankası’nda çekilen kredinin vadesi çok erken bitmesi gerekirken, bu borcu ödemeyip, 2011 yılında yapılandırarak, belediyeyi ekstra 9.706.340,89 TL faiz yükünün altına sokup vadeyi 2021’e kadar uzatmışlardır. Yani AKP döneminde çekilen yaklaşık 44,8 Milyon kredinin 9 yılda sadece 9,1 Milyon lirası ödenip, ödediğinden daha fazla da faiz yükünün altına sokarak 35,6 Milyon lira bize kredi borcu bırakılmıştır. Biz de bu beş yıllık dönemde yatırımlarımız için 10,8 Milyon lira kredi çektik. 46,5 Milyon lira olan kredi borcunun faizlerle birlikte 37,5 Milyon lirasını beş yılda ödedik.” şeklinde konuştu.

‘Ne kredi çekmişler ne de iş yapmışlar’ iddialarına da cevap veren Başkan Ercengiz, “Bizim dönemimizde iş yapmadığımızı, kredi çekmediğimizi iddia etmişler. Belgeleri ile birlikte anlatıyoruz: 2013- 2018 yılları arasında faiz hariç aldığımız kredi 10.832.186 liradır. 54 milyon lira borçla devraldığımız belediyede 5 yılda toplamda 40 milyon lira borç ödedik ve şuan kasamızda da 13,7 milyon paramız var. Bizim dönemimizde birilerinin görmek istemediği yatırımlara gelelim. 5 yılda yaklaşık 60 milyon liralık yatırım yaptık. Bu yatırımların çoğunda da belediyemizin öz kaynaklarından kullanıldı Binlerce yaptığımız yatırım ve hizmet var ve bunu her gün yaptığımız halk toplantılarında vatandaşımız anlatıyoruz” ifadelerini kullanıyor…

Kodlama : SadeMedia Interactive